Podpoří městská část výstavbu třetího hřiště SK Líšeň? Zastupitelstvo zatím nerozhodlo.

Zpátky
Podpoří městská část výstavbu třetího hřiště SK Líšeň? Zastupitelstvo zatím nerozhodlo.

Fotbalový klub SK Líšeň usiluje o vybudování třetího hřiště v areálu v Kučerově ulici. K hlavní travnaté a vedlejší ploše s umělou trávou by mohla už brzy přibýt třetí, tentokrát s kombinací umělé i přírodní trávy. "O výstavbu třetího hřiště se snažím už deset let," řekl předseda klubu Karel Hladiš. "Nyní k tomu mám všechna klíčová stanoviska úřadů, která požadoval stavební úřad v Líšni."

Klub, který v uplynulé sezoně obhájil svoji druholigovou příslušnost, chce hřiště realizovat především prostřednictvím dotací z veřejných peněz. Původní rozpočet 25 milionů mělo z většiny pokrýt město Brno příspěvkem 22 milionů, další dva přislíbil Jihomoravský kraj. Od městské části žádali fotbalisté 728 tisíc korun.

"Nakonec však bude částka zřejmě jen 18 milionů, protože jsme se mezitím stali plátci DPH a tu tedy nebudeme muset státu odvádět. Pochopitelně na ni nebudeme ani žádat dotaci," upřesnil Hladiš. Z rozpočtu akce vypadla i koupě prozatím pronajaté tribuny za brankou na hlavním hřišti. Na tu si klub přispěje sám, větší část mu zaplatí město.

O dotaci na nové hřiště mělo rozhodnout líšeňské zastupitelstvo už na konci června, s ohledem na kritické názory z řad opozice i veřejnosti však byl bod z jednání nakonec stažen. "Žádost asi odložíme na příští rok," uvedl poté Hladiš. "Hřiště ale nezbytně potřebujeme. Máme 450 dětí v mládeži a k tomu dospělé týmy, celkem pořádáme 150 hodin tréninků týdně. Musíme si proto pronajímat hřiště v Podolí, Blažovicích, Obřanech, Tuřanech, Ochoze či Maloměřicích a všude platíme nájem."

Rada městské části projekt podporuje

"Jedná se o investici do rozvoje areálu, který bude mít hodnotu do budoucna bez ohledu na to, jakou soutěž bude SK Líšeň hrát. Z toho důvodu ji vidím jako smysluplnou. V Česku máme podobných areálů oproti západní Evropě velmi málo," myslí si místostarosta Martin Příborský. "Dotace nesmí být použita na nic jiného než na dofinancování prostředků na tento projekt z města Brna," doplnil ho starosta Břetislav Štefan.

Dotaci naopak nepodpořila sportovní komise, která žadateli doporučuje zažádat o výjimku pro dotaci typu B, protože se podle ní nejedná o mimořádný projekt. Zamítavý byl také postoj finančního výboru, třebaže jeho hlasování bylo velmi těsné. "Rádi bychom znali dlouhodobější vizi rozvoje areálu a jeho finanční plán. Pana Hladiše chceme pozvat na naše příští jednání," sdělil předseda výboru Josef Drbal.

Městská část peníze na dotaci má. "V rozpočtu na tuto dotaci v rezervách prostor je," potvrdil správce rozpočtu Dalibor Hakl.

Novému hřišti se brání majitelé okolních bytů

Zastupitelstvo diskutovalo o projektu téměř dvě hodiny. Kritické hlasy proti němu shrnul pan Jaromír Štolfa, který vlastní byt v domě přiléhajícím ke stávající umělé trávě v areálu. "Zastupitelé mají hlasovat a až to odhlasují, tak jim pan Hladiš teprve pošle mailem podklady. Takto si nepředstavuji správný postup při hospodaření s veřejnými prostředky," řekl Štolfa. "Projektová dokumentace je rozporuplná, mám šest stran chyb a nesrovnalostí. Umístění stavby zákon neumožňuje, je to nestavební plocha a zemědělská půda. Územní plán pokrývá jen asi čtyřicet procent plochy, kterou chce SK Líšeň využít," prohlásil na zastupitelstvu Štolfa.

Hladiš ale tvrdí, že má kladné stanovisko městského Odboru pro územní plánování a rozvoj (OÚPR), jehož názor je v tomto směru klíčový. Návrh nového územního plánu s budoucím rozvojem reálu také počítá. V jeho textové části je v rámci tzv. karet lokalit uvedeno, že vymezená plocha sportu zajišťuje rozvoj areálu SK Líšeň. Areál nemá možnost se dále rozvíjet, proto jsou navrženy plochy pro jeho rozvoj. SK Líšeň patří mezi přední fotbalové kluby pracující s mládeží, proto je důležité zajistit rozvoj tohoto areálu.

Štolfovi se dále nelíbí, že nové hřiště bude přiléhat k bytovému domu: "Plocha se dostane pod naše okna. Fotbalisté nám už nyní na sousedním hřišti způsobují škody, ničí náš majetek," řekl na zastupitelům. Podle Hladiše jsou ale obavy zbytečné. "Hřiště je naprojektováno tak, že u domu bude tři a půl metru zapuštěno do země. Součástí je výsadba zeleně. Není tam osvětlení, ani rozhlas, pouze zavlažování, nehrozí proto ani hluk," argumentoval předseda SK Líšeň. "Navíc díky novému hřišti ubude provoz na ploše s umělou trávou, která je pro bytový dům více nebezpečná."

Stavební řízení bylo přesunuto z Líšně do Židenic

Osud stavby má nyní v rukou stavební úřad městské části Židenice, kam byl případ pro napadení ze systémové podjatosti přesunut z toho líšeňského. "Naše tajemnice se jmenuje Belcredi a této rodině patří pozemky, které mají být pro stavbu hřiště použit," vysvětlil to starosta Štefan.

Hladiš předpokládá, že stavební povolení dostane a bude následně úspěšný i s dotací. "Za 30 let, co dělám v klubu předsedu, jsem přinesl do Líšně na dotacích přibližně 100 milionů korun," sdělil.  Díky tomu postupně vznikl areál, který v současnosti umožňuje hrát druhou nejvyšší soutěž. Na první ligu SK Líšeň nemyslí, naopak chce dál pokračovat ve spolupráci s brněnskou Zbrojovkou, která do nejvyšší soutěže letos postoupila. "Kombinace první a druhé ligy je pro Brno ideální," pochválil Hladiš aktuální situaci, která v Brně nastala poprvé od roku 1962.

Tomáš Hložánek

Související články

Podchod u ZŠ Novolíšeňská v novém kabátě 22. 7. 2024 Život v Líšni Samospráva II. místostarostka
Fotbalový klub SK Líšeň oslavil 100 let 22. 7. 2024 Život v Líšni SK Líšeň Reportáže a videa o Líšni
Boží muka v parku na ulici Trnkova 15. 7. 2024 Kultura Život v Líšni Reportáže a videa o Líšni
Technicko-ekonomické posouzení budov městské části Líšeň 18. 6. 2024 Bydlení II. místostarostka Život v Líšni
Knihovna v Líšni se přes léto uzavře, projde kompletní modernizací 3. 6. 2024 Kultura Život v Líšni
Běh pro Julii v Líšeňské rokli 3. 6. 2024 Sport Život v Líšni Reportáže a videa o Líšni
1 2 3 4 7 13 19 25
Poslední úprava: 1. 9. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů