Plodná veřejná diskuze k parku Houbalova

Zpátky

Milí Líšňáci,

25. ledna 2023 proběhla na radnici veřejná debata, která si dávala za cíl vás blíže seznámit s dalšími kroky, které se dějí a v nejbližší době také dít budou kolem parku Houbalova. Veřejného setkání se mimo jiné zúčastnili krajinářští architekti Markéta Zajíčková, Michal Pôbiš a Daniel Matějka, dále také Luděk Halaš, který má na starosti vodohospodářské stavby a Jana Drochytková, která se věnuje managementu krajinářských úprav.

V první řadě je nutné říct, že se na konci roku 2022 konečně podařilo majetkově sjednotit všechny pozemky v rámci parku. Zjednodušeně to znamená, že konečně můžeme začít park Houbalova zvelebovat. Po loňské anketě, ve které se více než sedmdesát procent z vás vyslovilo pro revitalizaci parku, vznikla studie a následně koncepce, jak by měl park vypadat. Nyní se už mílovými kroky blížíme k získání stavebního povolení, kde nám už chybí pouze biologické zhodnocení lokality. To proběhne na jaře tohoto roku. 

Jezírko, hřiště, terasy, ale především dešťová voda

A na co se tedy můžete těšit? Celý projekt je unikátní v tom, že chceme co nejvíce pracovat s vodou. A to především s tou dešťovou. Tu budeme zachytávat do retenční nádrže a vodních tůní tak, aby i v letních měsících měl celý prostor dostatek vláhy pro veškerou zeleň.

Dominantou parku bude jezírko, v jehož okolí bude návštěvníkům k dispozici vodní hřiště. V západní části parku bude na vodní hřiště navazovat také hřiště dětské, v těsné blízkosti směrem na sever bude takzvaná pobytová terasa. Na východní straně parku si budete moci odpočinout na velké piknikové ploše s množstvím stolů a lavic, kde si uprostřed zeleně budete moci něco ugrilovat na venkovním elektrickém grilu. Nejen pro kulturní příležitosti bude k dispozici také velký altán.

I zeleň se v parku výrazně promění. Celá řada stromů a dřevin, které jsou bohužel v nedobrém zdravotním stavu a často nemají pro prostor hlubší význam (nejčastěji invazní akáty), bude nahrazena domácími a ovocnými druhy. V parku tak vyrostou nové keře, živé ploty, své místo najdou také přesazené mladé ovocné stromy, které jsou v areálu už nyní. V parku rovněž najdou své místo nové udržované trávníky, a to jak klasické parkové, tak i v severovýchodní části trávník s dosadbou trvalek.  

V diskuzi autoři zodpověděli řadu dotazů, některé podněty budou zapracovány

Tak velký projekt, kterým bezesporu park Houbalova je, pochopitelně s sebou nese pozornost veřejnosti. Poté, co byl v první půlhodině celý projekt představen, dostali hosté prostor se ptát na cokoliv, co je v souvislosti s parkem zajímá. Zhruba 45 minut trvající diskuze byla velice plodná, byly na ní vzneseny různé připomínky i podněty, které velmi pravděpodobně budou do projektu ještě zaneseny. Z diskuze byl pořízen videozáznam, který si můžete prohlédnout na YouTube kanále ÚMČ Brno-Líšeň. 

Mockrát děkuji všem zúčastněným za příjemnou a především podnětnou diskuzi. O dalších změnách vás budu informovat v dalších měsících, nejpozději poté, co letos na jaře dotáhneme již výše zmíněné biologické posouzení kvality. Potom už nám totiž nebude nic bránit v tom, abychom mohli kopnout do země a zkrášlovat území, které si to bezesporu zaslouží.

Park Houbalova - záznam debaty je zde

Břetislav Štefan

Váš starosta

Park_Houbalova (7)Park_Houbalova (6)

Park_Houbalova (4)Park_Houbalova (2)

Video

Související články

Knihovna v Líšni se přes léto uzavře, projde kompletní modernizací 3. 6. 2024 Kultura Život v Líšni
Běh pro Julii v Líšeňské rokli 3. 6. 2024 Život v Líšni Sport Reportáže a videa o Líšni
top Autocentrum Renault Opportunity, Brno-Líšeň, ul.Sedláčkova 29. 5. 2024 Doprava Bydlení I. místostarosta Život v Líšni
ZŠ Horníkova - 30. let - Retro den 20. 5. 2024 Základní školy ZŠ Horníkova Život v Líšni
Pálení čarodějnic v Líšeňské rokli 13. 5. 2024 Kultura Život v Líšni Reportáže a videa o Líšni
Líšeňský zámek opět obsadila napoleonská vojska 3. 5. 2024 Život v Líšni Kultura Reportáže a videa o Líšni
top VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU 29. 4. 2024 Úřad Život v Líšni
1 2 3 4 6 12 17 22
Poslední úprava: 27. 2. 2023.
Kontakt: Nikola Peňásová, , tel.: 544424815

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů