Pálení čarodějnic v líšeňské Rokli

Zpátky

I letos pro Vás naše městská část ve spolupráci s Kulturním centrem Líšeň připravila tradiční akci „Pálení čarodějnic“. Uskuteční se v úterý 30. dubna 2024 v Rokli. Chceme tak dodržet tradiční termín filipojakubské noci. Ačkoliv je 30. dubna tohoto roku běžné pracovní úterý, následuje státní svátek 1. května a toho chceme využít.

Filipojakubská noc 30. dubna vzbuzovala u našich předků bázeň i úctu. Věřili, že právě tento soumrak otevíral cestu temným silám, které bylo třeba zapudit, osvítit, plamenem očistit. Slaví se také v Německu a skandinávských zemích, kde je známa pod názvem Valpuržina noc. Pálení čarodějnic a Valpuržina noc jsou často ztotožňovány s gaelským svátkem Beltain či s židovským svátkem  Lag ba-omer ve stejném období.

Původní sociální a náboženský význam nyní nahrazujeme zábavnou a společenskou akcí, při které se můžeme pobavit a potkat se s přáteli. Letošní program bude probíhat napříč celou Roklí: od restaurace Our Story (zastávka Masarova) přes griloviště (centrální část Rokle) až po Kavárnu v Rokli (u zastávky Kotlanova). Na své si přijdou děti i dospěláci.

Program pro děti začíná již od 15.00 hodin u Our Story i u Kavárny v Rokli. Čeká nás dětská čaro-diskotéka s animátorkami, nebude chybět malování na obličej ani cukrová vata. Tomáš Okurka během své show vykouzlí překvapení z balonků. Budou připraveny pohybové a rukodělné aktivity pro děti i skákací hrady (a to hned tři). Nové síly naberou děti u pohádky Víti Marčíka.  Tělo i krev v žilách vám rozproudí bubenická show v podání RITMO FACTORY v několika vstupech během odpoledne. Vystoupí hudební kapela a od mixážního pultu všem přítomným zahraje DJ Petr Helísek. Celým dnem nás bude provázet náš nejoblíbenější moderátor Martin Hruška.

„Čarodky“ vrcholí zapalováním ohňů, které mají evokovat zahánění zlých duchů a démonů. Kolem 17.00 zapálíme malé ohně na opékání. Od 17.00 také můžete posedět na grilovišti při grilování a poslechu jazzového uskupení. A v 19.00 společně symbolicky zahodíme vše zlé zapálením velké vatry s čarodějnicí. Z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu se dá vyčíst, že oslavy jsou při dobrém počasí vidět i z vesmíru. Tak si pak můžeme ověřit, jak to dopadne letos.

Samozřejmě nebude chybět dobré jídlo a pití. Už naši předkové oslavovali tento svátek příchodu jara hojností jídla a pití. Keltové prý pekli prasata a pilo se teplé pivo. Naše bude vychlazené, jak má být. O nápoje pro velké i malé a dobré jídlo se postarají Our Story a Kavárna v Rokli.

Časový harmonogram akce a další informace najdete na FB a www.kclisen.cz.

Doufáme, že Vás program zaujal, dorazíte do Rokle a užijete si tuto tajemnou noc.

Šárka Zemanová, radní pro kulturu (ANO 2011)

carodky (1)

 

Související akce

Akce IBÉRICA 2024 / Tomáš Hanák: Kuba - Nebe, peklo, ráj? 26. 6. 2024 Kultura

Související články

Lipová slavnost 18. 6. 2024 Kultura
Technicko-ekonomické posouzení budov městské části Líšeň 18. 6. 2024 Život v Líšni Bydlení II. místostarostka
Retro dance party v Líšni už 14. 6.! 10. 6. 2024 Kultura
Knihovna v Líšni se přes léto uzavře, projde kompletní modernizací 3. 6. 2024 Kultura Život v Líšni
Běh pro Julii v Líšeňské rokli 3. 6. 2024 Život v Líšni Sport Reportáže a videa o Líšni
Pozvánka na výstavu malá galerie LíPa od 1.6.2024 do 30.6.2024 - Michaela Minářová, tak trochu barevně 3. 6. 2024 Kultura Galerie LíPa
top Autocentrum Renault Opportunity, Brno-Líšeň, ul.Sedláčkova 29. 5. 2024 Bydlení I. místostarosta Život v Líšni Doprava
Den proti nudě 2024 23. 5. 2024 Kultura
1 2 3 4 6 12 17 22
Poslední úprava: 8. 4. 2024.
Kontakt: Nikola Peňásová, , tel.: 544424815

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů