O situaci v lesích

Zpátky

Možná jste si při procházce nebo sportování v lese, zvláště v  letním a podzimním období, povšimli neobvyklého množství suchých stromů, ať dosud stojících v porostu nebo již ežících na skládkách u cesty. 

Pokusím se o vysvětlení: Tento stav je reakcí na mimořádný nedostatek vláhy v krajině. Doposud byl v tomto směru rekordní rok 2015, kdy chybělo v půdě podle klimatologických měření místy až 500 mm vody, rok 2018 ale problém vyhrotil do extrému. Průběh roku vysokými teplotami již od dubna a minimem výraznějších srážek po celý rok rozběhl ve většině území ČR, Brněnsko nevyjímaje, kalamitní situaci, převážně v jehličnatých porostech. Přirozené projevy sucha jsou násobeny nebývalým rozvojem podkorního hmyzu (kůrovců), který v těchto podmínkách způsobuje rychlý úhyn i rozsáhlých porostů.
Mimořádnost současného stavu spočívá v tom, že téměř před očima odumírají též mladé porostní skupiny jehličnanů, které kalamitní situace obvykle přežívaly a skutečnost, že ve velkém chřadnou kromě smrku a jedle také borovice a modříny, tedy dře-viny doposud osvědčené jako odolné.
Dlouhodobý nedostatek vláhy je totiž i ve větších hloubkách půdy, kde tyto dřeviny koření. Snad alespoň lednový příděl sněhu nastartoval obrat k lepší mu v doplnění povrchových zdrojů vody a postupnému návratu vláhy do půdy.
Doprovodným jevem odumírání lesů jsou celoročně nadnormální těžby soušového dřeva a jeho obrovský přebytek na trhu v celé střední Evropě. Ten způsobil prudký pokles cen jehličnatého dřeva. Dřevozpracující podniky a sklady jsou přeplněné a výhled na letošní rok není optimistický. 
Prozatím je situace lepší v porostech s  převahou listnatých dřevin, které jsou lépe vybaveny na zvládání teplého a suchého klimatu, což je dobrá zpráva pro vlastníky těchto porostů. Rovněž odbyt tohoto dřeva na trhu nemá žádný negativní vývoj: tvrdých listnáčů (duby, buk, habr, akát…) je spíše trvalý nedostatek a ceny tedy rostou.
Pro vlastníky lesů v k. ú. Líšeň budou v 1. polovině roku vydány nové lesní hospodářské osnovy jako aktuální zdroj informací – k dispozici na odboru VLHZ Magistrátu města Brna, Kounicova 67. Dále je již stanoven termín schůze honebního společenstva (sdružuje též vlastníky lesů) na 16. února 2019 od 9 h v klubovně Mysliveckého spolku Líšeň na ulici Kučerově. Zde se jistě rozproudí diskuze na téma hospodaření v lesích.
Přeji všem hodně dobrých zpráv v novém roce 2019!
Ing. Ivo Gottvald

Související články

DO TANCE? JEDINĚ S RADOSTÍ! 16. 5. 2022 Spolky a sdružení LN-Kultura LN-Spolky a sdružení
Naši Senioři strávili víkend s Angličany 18. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Líšeňské ostatky a podpora radnice - postoj autorky koncepce maškarní části ostatků 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Tradiční čištění Říčky v Mariánském údolí - 13.4.2019 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Joda Cup má za sebou pátý turnaj 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
ZŠ a MŠ Brno Horníkova - Dvacítka uspokojila i náročné 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Běžci CRAFT Brněnského půlmaratonu | desítky opět podpoří děti s postižením zraku 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
Úklid lesa, Jarmark - lesní mateřské školky 13. 3. 2019 LN-Spolky a sdružení
1 2 3 4 10 19 28 37
Poslední úprava: 23. 1. 2019.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů