Nová zahrada Dělňáku a obhajoba vánočního stromu

Zpátky
Nová zahrada Dělňáku a obhajoba vánočního stromu

Na začátku prosince Rada městské části schválila investiční záměr rekonstrukce zahrady líšeňského Dělňáku podle návrhu paní architektky Evy Wagnerové, která se specializuje na architekturu zahrad a veřejných prostranství. Tento návrh vám rádi představíme na veřejné debatě v pondělí 27. ledna 2020 v 17:00 v sále líšeňské radnice.

K záměru rekonstrukce nás přivedla potřeba nahradit stávající dětské hřiště, které dosloužilo a nemělo smysl jej dále opravovat. Mělo totiž shnilé i nosné konstrukce, a stalo se tak nebezpečným. Vzniknout by mělo zcela nové hřiště v přírodním stylu s velkým krytým pískovištěm ve stínu stromů na opačné straně zahrady. Zbylá část zahrady by měla být přeměněna na relaxační zónu s množstvím zeleně a také prostorem pro kulturní a společenské aktivity. Zanikne volejbalové hřiště, které bylo využíváno velmi málo.

Při budově by měl vzniknout příjemný prostor pro venkovní kavárnu, která by mohla vdechnout zahradě více života a zpříjemnit pobyt návštěvníkům. Jsou zde navrhovány pergoly porostlé popínavými rostlinami. Vytvořen by měl i bezbariérový přístup do zahrady a další vstup z Krameriovy ulice. Rádi bychom opravili i opěrné zídky a ploty po obvodu. V plánu je také dosadba mnoha stromů a keřů v podobě živého plotu.

Vzadu za technickou částí budovy by měly vzniknout nové objekty se sklady pro různé rekvizity a mobiliář, kterých je stále více a v Dělňáku už na ně není místo. Dojde také k úpravě manipulační plochy. Vznikne tak krásný i praktický areál hlavního kulturního a společenského centra Líšně.

Musím zde také zareagovat na neoprávněnou kritiku opozice, že kácíme bezdůvodně stromy. Strana zelených a jejich sympatizanti spustili kampaň proti využití jednoho ze stromů vedle vjezdu jako stromu vánočního, aniž by vzali na vědomí důvody, které jsem zveřejnil, anebo se jen seznámili s potřebnými dokumenty. V rámci rekonstrukce zahrady se počítá s asanací několika stromů. Je to však minimum nutné k realizaci výše popsaných cílů, jež schválil kompetentní orgán obce, tedy Rada městské části. Jsme připraveni vést debatu o parametrech celého návrhu, například umístění plánované výsadby nebo některých prvků, nikoliv o hlavních záměrech, mezi které patří například vybudování skladů za budovou. Navíc se jedná všechno o stromy náletové vyrůstající z paty zdí, které ničí, dále křivé nebo prosychající, včetně smrku použitého jako vánočního. U náletů se jedná spíš o probírku, která by neměla zásadně narušit stromořadí podél ulice Klajdovské. O skácení rozhodl příslušný orgán ochrany přírody a krajiny v souladu se všemi zákonnými předpisy a na základě odborného posudku včetně dendrologického průzkumu. Domnívám se, že by bylo naopak velkou škodou nevyužít krásný souměrný smrk, který by jinak byl odstraněn během roku zcela bez užitku.

Není také pravdou, že by radnice nechávala kácet stromy jen jako vánoční ozdobu. V posledních letech byly vždy použity pouze stromy, které majitelé zahrad sami požádali skácet a obci je nabídli, anebo probírky z lesa. Ty ale nebývají tak estetické, což se projevilo například o předloňských Vánocích, kdy si občané na vizáž stromků stěžovali. I z toho důvodu jsme se na jaře rozhodli zasadit u radnice okrasnou jedli, která by časem mohla sloužit jako vánoční strom. Zatím je ovšem příliš malá. A na náměstí Karla IV. jsme nechali ozdobit živý strom, který jsme i slavnostně rozsvítili.

Martin Příborský, II. místostarosta

Související články

Pojďme společně posunout vzájemnou komunikaci ještě o kousek dál 8. 4. 2024 Propagace Líšně II. místostarostka Život v Líšni
Oslava 40. narozenin MŠ Neklež 19. 3. 2024 II. místostarostka Reportáže a videa o Líšni
Děti ukazují cestu a my bychom jim měli naslouchat 18. 12. 2023 II. místostarostka Děti a rodina Školství
V Líšni zasedalo studentské zastupitelstvo 13. 11. 2023 II. místostarostka Základní školy Reportáže a videa o Líšni
1 2 3 4 5 6 8
Poslední úprava: 3. 1. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů