Líšeňské ulice pojmenované po umělcích

Zpátky
Líšeňské ulice pojmenované po umělcích

Pablo Picasso jednou řekl: „Umění smývá z duše prach každodennosti.“ Možná i to je jeden z malých důvodů, proč naše ulice nesou jména po umělcích. Abychom, když po nich kráčíme, v sobě probudili alespoň kratinkou myšlenku na něco krásného, třeba na pár not, veršů nebo tahů štětcem. A v kterých líšeňských ulicích můžeme ukrást všednímu dni kousek času pro malé rozjímání?

Ulice Šimáčkova byla pojmenována po Matěji Anastasiusi Šimáčkovi, i když vystudoval chemii a pracoval v cukrovaru, osudem se mu stala literatura. Na přání svého strýce se v roce 1884 v Praze ujal redakce časopisu Světozor a později byl divadelním referentem deníku Národní politika, znáte z dobrého vojáka Švejka. Psal básně, povídky, dramatickou tvorbu zaměřenou na reálný svět dělníků. V roce 1939 režisér Martin Frič zfilmoval jeho divadelní hru Jiný vzduch, mimo jiné v ní hrál i František Černý, více známý z role kuchaře v pohádce Byl jednou jeden král.

Karolínu Světlou, Václava Klimenta Klicpery, Tomáše Štítného ze Štítného, Zikmunda Wintera a Prokopa Velikého asi představovat nemusíme.

Mezi ty méně známé patří Jan Herben, novinář Národních listů i Lidových novin a také za 1. republiky senátor Národního shromáždění. Adolf Heyduk, lyrický básník, představitel Májovců, který nejen verši podporoval česko-slovenské vztahy. Boleslav Jablonský, kněz a vlastenec působil v Kajetánově divadle a později se stal správcem kláštera v Polsku.

Ivan Markovič byl slovenský básník, právník a organizátor ruských legií. Účastnil se jednání domácího i zahraničního odboje o podobě státu a doprovázel T. G. Masaryka při jeho návratu z exilu do vlasti 21. prosince  1918 jako prvního československého prezidenta. Dr. Markovič byl meziválečným poslancem, ministrem národní obrany, školství a unifikace, tedy sjednocení zákonů a státní správy, v části země platily staré rakousko-uherské zákony i právo zvykové zejména v Podkarpatské Rusi. Mimo jiné doporučoval i zákaz kumulace funkcí, považoval ji za bariéru v nestrannosti a kontrole. I když se jeho slova týkala především finančního sektoru, aktuální jsou stále a ve všech oblastech správy věcí veřejných.

Silvie Dražanová, Eliška Vondráčková, Spolu v Líšni

Fotografie: Foto archiv Líšně, archiv rodiny Švehlovy (poskytla Petra Švehlová)

Fotogalerie

Související články

top Divadelní komedie o hradech a zámcích, Strašidlo Cantervilské - 6.7.2021 včera, 14. 6. 2021 Kultura
top Pozvánka na výstavu malá galerie LíPa od 1.6.2021 27. 5. 2021 Kultura Galerie LíPa
Okna Kotlanky ožila fotografiemi 30. 3. 2021 Kultura Život v Líšni
Zastavme se v ulicích pojmenovaných po přírodovědcích 29. 3. 2021 Kultura Historie
Knihovna v Líšni má návratový box 10. 3. 2021 Kultura Život v Líšni
top Lidem chci nabídnout kulturní nadechnutí, říká nový ředitel KCL Michal Kročil 5. 3. 2021 Život v Líšni Kultura
Rekonstrukce elektroinstalace ZUŠ Antonína Doležela 28. 2. 2021 Kultura I. místostarostka Děti a rodina
Informace pro zájemce o výstavu v prostorách líšeňské radnice 15. 2. 2021 Kultura
1 2 3 4 6 7
Poslední úprava: 7. 3. 2021.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: