Knihovna Jiřího Mahena v Líšni vede ve vypůjčování titulů

Zpátky
Knihovna Jiřího Mahena v Líšni vede ve vypůjčování titulů

V roce 2019 zavítalo do knihovny Jiřího Mahena v Líšni 27 451 návštěvníků, kteří si zapůjčili 84 270 titulů. Tato čísla vynesla líšeňskou pobočku na první místo v počtu půjčených knih, časopisů i CD nosičů v rámci poboček KJM.

Kdo byl vůbec Jiří Mahen

Než se ponoříme do informací o chodu líšeňské knihovny a možnostech, které nabízí, pojďme si představit Jiřího Mahena, jehož jméno síť brněnských veřejných knihoven nese.

Jiří Mahen, vlastním jménem Antonín Vančura (12. 12. 1882 - 22. 05. 1939), byl nesmírně aktivní člověk, který v Brně zanechal obrovskou kulturní stopu. Byl všestrannou kulturní osobností, básníkem a prozaikem, dramatikem, novinářem, publicistou, knihovníkem a organizátorem brněnského kulturního života v meziválečném období. Napsal celkem 56 knih a celou řadu divadelních her, k nejznámějším patří bezpochyby Jánošík.

Již v době studií spolupracoval například s Rudolfem Těsnohlídkem. Pseudonym Mahen začal používat po studiích, když vstoupil do okruhu Neumannova Nového kultu. K jeho žákům a zároveň celoživotním přátelům patřili údajně Vítězslav Nezval a František Halas. Mahen působil v redakci Lidových novin, později pak v redakci deníku Svoboda.Největší Mahenovou zásluhou na rozvoji brněnské kultury však zůstává vybudování Městské knihovny, jejímž knihovníkem byl jmenován v listopadu 1920.

Tematická škála Mahenovy tvorby by zabrala mnoho stran, abychom se však dostali k líšeňské knihovně, zmíním již jen pár nejdůležitějších míst, která připomínají výjimečnost tohoto muže. Mahenovo jméno dnes nese jedna z budov Národního divadla v Brně. Divadlo Husa na provázku je pojmenované podle jeho filmových libret. Stál v čele prvního českého rybářského spolku v Brně a důrazně prosazoval ochranu životního prostředí. V současné době jeho odkaz rozvíjí občanské sdružení Společnost Jiřího Mahena. A v neposlední řadě jeho jméno nese brněnská ulice s domem, kde dlouhá léta žil se svojí manželkou a v němž se dnes nachází Památník Jiřího Mahena a zároveň pobočka KJM. Zde také ukončil svůj život sebevraždou.

Knihovna Jiřího Mahena v je v Líšni od roku 1945

První pobočka KJM ve staré Líšni byla otevřena v roce 1945. V průběhu času se několikrát stěhovala, až zakotvila na zámku, kde působila do roku 2010. Další pobočkaKJM fungovala na Masarově v letech 1982–2003 a třetína Kotlanově v letech 1986–1993.Z uvedených letopočtů vyplývá, že v letech 1982 až 1993 fungovaly v Líšni tři knihovny současně.

Ekonomická situace však neumožňovala tento stav udržet. I přes snahy občanů nebylo možné „živit” provoz tří knihoven v jedné obci. Knihovny bylo proto nutné postupně sloučit, a tak 28.dubna 2003 byla pro veřejnost otevřena jedna z největších poboček KJM, která nyní sídlí na Jírově ulici při úřadu městské části.

Pojďme si představit, jak takový provoz funguje a jakých služeb mohou čtenáři využívat. Nově příchozí zájemce se popředložení dokladu totožnosti a zaplacení členského poplatku stává čtenářem knihovny. Při registraci dětí mladších 15 let je nutná osobní přítomnost jejich zákonného zástupce s platným občanským průkazem.

V knihovně najdete téměř 35 tisíc titulů

Knihovna v současné době disponuje 34 387 tituly. Jedná se o knihy, časopisy a CD nosiče. Na jednu takzvanou výpůjčku si můžete domů odnést až 30 titulů. Je to překvapivě velké množství, ale když si například potřebujete prostudovat celý ročník časopisu a k tomu prolistovat několik knih, tak tuto možnost jistě oceníte. Dávejte si však pozor na datum vrácení. Knihy a CD nosiče si můžete zapůjčit na 35 dní a před koncem výpůjční doby termín prodloužit (pokud na ně není od jiného čtenáře vytvořená rezervace či se nejedná o nový titul), ale časopisy jen na 14 dní bez možnosti prodloužení.

Jestliže zapomenete tituly vrátit včas, bude vám účtován poplatek ve výši 10Kč/kus za každý započatý týden. Máte-li zpoždění třeba s celým ročníkem časopisů, penále naskočí hned na 120 Kč, což zabolí. Datum vrácení výpůjček si můžete vyhledat na svém účtu na webových stránkách knihovny. Projevíte-li zájem, paní knihovnice vám ochotně vše vytiskne. Kromě půjčování obrovské škály zejména moderních knih, časopisů a CD nosičů s mluveným slovem knihovna nabízí řadu dalších služeb.

Procházka knihovnou

Začneme v přízemí knihovny, které patří dětem. Ihned za vstupem se nachází dnes již často využívaný prostor zvaný family point. Funguje v půjčovní době a zahrnuje koutek, kde maminky mohou v soukromí nakojit a přebalit dítko a dokonce mu ohřát příkrm v mikrovlnce.

Přízemní prostory dále nabízejí takzvaný Domeček, což je výklenek, jehož stěny lemují knihy pro nejmenší. Rodiče i prarodiče zde mohou s dětmi trávit čas listováním v leporelech.

Neodmyslitelnou součástí dnešních knihoven je přístup k internetu. V dětském oddělení jsou k dispozici dva počítače. První slouží k přístupu na internet a druhý jako elektronický katalog. Na internet však nemůže každý. Čtenář mladší 15let musí předložit kartičku obsahující souhlas rodiče.

Přesunutím do prvního patra se dostáváme do oddělení pro dospělé, v němž jsou k dispozici tři počítače s přístupem na internet a jeden jako elektronický katalog. Ty může využívat i veřejnost, tedy příchozí, kteří nemají vystavenou kartičku. Služba pro nečtenáře je také zdarma, avšak časově omezena na půl hodiny a podmíněna předložením občanského průkazu. V souvislosti s internetem je třeba zmínit, že KJM půjčuje i e-knihy. Na webových stránkáchwww.kjm.cz si můžete stáhnout celou řadu titulů do svých čtecích zařízení i mobilních telefonů. K půjčení jsou i knihy, které v knihovně nenajdete v tištěné podobě.

Když e-knihy přišly na trh, mnozí si asi pomysleli, že knihovny se ocitnou v krizové situaci. Naštěstí se tak nestalo a knihovny v souvislosti s tímto trendem nezaznamenávají výrazný úbytek čtenářů. Zdá se tedy, že alespoň v tomto světě -světě knih- zůstává vše v pořádku. Kniha je prostě kniha.

Na konci prvního patra se nachází prostorná STUDOVNA. Oddělenou místnost s 20 místy k sezení mohou čtenáři a návštěvníci knihovny využívat během otevírací doby ke čtení, studování nebo třeba doučování. Máte-li dítko, kterému je třeba věnovat více času i po škole, a s doučovatelkou či doučovatelem nemáte doma prostor a klid, můžete si domluvit setkávání právě v těchto prostorách, navíc bezplatně.

V knihovně probíhají pravidelná setkání s klienty denního stacionáře Effeta při ulici Strnadova. Klienti také pravidelně vystavují v knihovně svoje práce.

Knihovna pořádá až 140 akcí ročně

Samozřejmostí je pro knihovnu spolupráce se školami, školkami a veřejností. Konají se zde především besedy pro mateřské, základní i střední školy. V dětském oddělení probíhají pravidelné soutěže v podobě křížovek či kvízů, do nichž se může zapojit každý malý čtenář. Na konci měsíce probíhá vylosování a výherce je obdarován drobnou pozorností.

Každoročně proběhne kolem 140 takovýchto akcí. Besedy bývají tematické a vede je jedna z knihovnic. Seznam témat naleznete na webu knihovny.

Ke každodennímu chodu patří výstavy. Prostory knihovny zdobí obrazy, fotky či rukodělná tvorba. Každý cyklus trvá dva měsíce. Už nyní je jasné, na co se můžete těšit až do konce roku 2021.

Březen je měsíc knihy a líšeňská knihovna připravuje kvíz pro žáky druhého stupně ZŠ, soutěž na téma J.A.Komenský a Pohádky Boženy Němcové.

 „Závěrem bych ráda poděkovala líšeňské radnici, která pravidelně přispívá na nákup knih. Loni to bylo dvacet tisíc korun, což je částka velice příjemná,” uvádí vedoucí pobočky paní Hepplerová a dodává: „Všechny knihovnice z naší pobočky vám rády pomohou s výběrem knih a těší se na vás.”             

Martina Rychtářová

Fotogalerie

Související akce

Akce Napoleonské manévry 13.-14. dubna 2024 Brno-Líšeň 27. 3. 2024 Kultura

Související články

Open House Brno 27. 3. 2024 Kultura
Open House Brno 4. 3. 2024 Kultura
Křesťanství nenabízí jen vyčpělé poučky, ale také hloubku a radost 4. 3. 2024 Kultura
top Jak městská část přistoupila k ochraně našich zelených obrů: Za oponou zpracování znaleckých posudků na stromy, které si zaslouží naši pozornost (zveřejnění znaleckých posudků) 4. 3. 2024 I. místostarosta Život v Líšni Životní prostředí
Zápis do MŠ v MČ Brno-Líšeň pro školní rok 2024/2025 – seznam termínů a míst 29. 2. 2024 Život v Líšni Školství v Líšni Školství Mateřské školy LN-Školství
Pozvánka na výstavu malá galerie LíPa od 1.4.2024 do 30.4.2024 - očima Michala 27. 2. 2024 Kultura Galerie LíPa
Silvestrovský pochod. 42. ročník s 836 účastníky 19. 2. 2024 Život v Líšni Kultura Starosta
top Umístění kontejnerů na bioodpad 2024 19. 2. 2024 Život v Líšni Životní prostředí Odpady
1 2 3 4 6 11 15 20
Poslední úprava: 23. 3. 2020.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů