Ve dnech 22.-24. října se žáci osmých tříd zúčastnili podzimního terénního cvičení v rekreačním středisku Hálův mlýn, s cílem studia přírody s využitím všech smyslů – hlavně sluch, hmat a zrak. Žáci si vyzkoušeli aktivity různého typu, při kterých mohli vnímat přírodu jinak než obvykle a mohli na ni nahlížet z více perspektiv. Terénní cvičení bylo zaměřeno hlavně prakticky s prvky myslivecké tematiky a botaniky.
Mezi aktivity zaměřené na poznávání přírody pomocí sluchu bylo naslouchání zvukům přírody v noci. Žáci byli rozestavěni po dvojicích v naprosté tmě a měli za úkol poslouchat noční zvuky. Žáci si tak ověřili, že v noci mají možnost potkat a zaslechnout zvířata, která přes den nejsou tolik aktivní. Většina z žáků slyšela hlasové projevy sov a dalších nočních zvířat. Stejná aktivita proběhla i v brzkých ranních hodinách, kdy žáci pozorovali a poslouchali probouzející se přírodu.
Zajímavou zkušeností pro žáky mohlo být také odlévání stop různých živočichů, které našli v podmáčeném okraji lesa. Každý žák si domů odnesl vlastnoručně vyrobený odlitek stopy prasete divokého nebo srny.
Z botanického hlediska žáci poznávali hlavně stromy s využitím smyslů – např. hrubost či jemnost borky stromů nebo si vyzkoušeli techniku otisku borky pomocí křídy. Dále pozorovali okraje listů, jejich tvary a pracovali s klíčem pro určování rostlin.
V programu byly také různé přírodovědné hry, při kterých si žáci hravou formou osvojili některé formy chování zvířat a samozřejmě i hry, při kterých se žáci učili pracovat v týmu a organizovat nějakou činnost.
Žáci po celé terénní cvičení pracovali s ochotou a celkově se program povedl. Mohli se dozvědět plno nových a zajímavých informací hlavně od pana učitele Marvána, který je zasvětil do myslivecké mluvy a předal jim informace, které mohou žáci využít v praxi při svých výletech do přírody.
Slovy žákyně z 8.A. : „Moc se mi to líbilo, hlavně ta příroda a hry. Chtěla bych si to někdy ještě zopakovat!“
Mgr. Kristýna Kohoutková, Mgr. Michal Marván