- Jaká je historie líšeňské rokle? Často se mluví o tom, že sloužila jako skládka ...
V přeneseném významu ano, ale skladovala se v ní především zemina a zbytky stavebního materiálu v souvislosti s výstavbou sídliště. Nicméně i tyto zbytky materiálu už z prostoru zmizely. Dříve byly ve stráních rokle především sady nebo vinohrady lidí žijících ve Staré Líšni. Hloubka rokle byla po celé délce zhruba na úrovni jejího dnešního nejnižšího bodu, který se nachází pod tramvajovou zastávkou Masarova.
- V minulosti se mluvilo o několika projektech, které by v rokli mohly vzniknot. Jaké to byly?
Měly tam být například lázně, různá sportoviště, či rozsáhlejší vodní plochy, ale mluvilo se i o dalších variantách. Důležitá pro rozvoj tohoto území ale byla anketa, v níž se přes 70 % účastníků vyjádřilo pro přeměnu tohoto území v park, ve kterém by trávili volný čas.
- První část přeměny se uskutečnila v minulých letech, jaké jsou další plány?
V části pod asfaltovou příjezdovou cestou vznikne umělý potůček s kaskádovým posezením. Poslouží například jako brouzdaliště pro děti. Voda z něj zavlaží okolní zatravněnou terasovitou plochu, která bude určená k rekreaci. Na noc se totiž bude voda z nádrží vypouštět. Tím se zabrání možnému přemnožení komárů, které by hrozilo v případě vytvoření stálé nádrže.
- Vzniknou tam i nové cesty? Ty současné lidé kritizují kvůli jejich příkrému sklonu.
Kritizované sklonité cesty byly součástí staršího projektu, ve kterém se dále nepokračuje. Současný návrh úprav prostoupí území sítí pěších cest doprovázených parkovým mobiliářem. Nově vzniklá centrální komunikace bude navíc nasvětlená a poslouží mimo jiné i strážcům zákona k občasné kontrole území.
- Na co dalšího se lidé mohou těšit?
Plánujeme stavbu altánové vyhlídky i zřízení takzvaného grilpointu, kde si lidé budou moci připravit, jak už název napovídá, jídlo na grilu. Toto místo bude doplněno posezením a dalším zázemím, aby tam mohli trávit svůj volný čas.
- Plánujete i výsadbu dalších stromů?
Chceme, aby prostor zůstal co nejvíce otevřený a nabídl tak lidem možnost k vlastní realizaci. Proto výsadbu stromů soustředíme spíše na svahy údolí, kde bude pokračovat úspěšná obměna nestabilních jehličnanů za běžné se v přírodě vyskytující listnaté druhy. Svah mezi roklí a tramvajovou tratí u zastávky Kotlanova připomene tři geografická území, na jejichž rozhraní se Líšeň nachází. Bude tomu odpovídat rostlinné složení této části parku.
- Na území rokle nedávno vyrostla hromada navozené hlíny. Dá se to považovat za začátek úprav?
Hlína pochází z okolí líšeňského hřbitova, který v současné době město rozšiřuje. Byla by škoda o tuto kvalitní půdu přijít, proto jsme městu nabídli, že ji může navést do rokle. Využijeme ji k terénním úpravám, na které bychom museli jinak zeminu nakupovat.
- Kdy tedy další fáze úprav území začne?
Pokud se radnici podaří získat dotaci, s úpravami by se mělo začít už v prvních měsících příštího roku. Revitalizace vyjde zhruba na čtrnáct milionů korun.
Jan Spěšný