Ač se to kolkolem hemžilo hromy a blesky a na opačném konci Brna lilo ostošest, v Líšni nepadla ani kapka. Pátý ročník festivalu Líšeň sobě se povedl a odehrálo se vše, jak se odehrát mělo – potkávali jsme se ve farním dvoře a v kostele, v Salesku, na stadionu SK Líšeň, v Dělňáku a otevřely se také prostory, které nejsou veřejnosti běžně přístupné - zámecký park a zahrada Effety.
Z líšeňských tvůrců představili svou tvorbu výtvarníci Miroslav Šimek, Lea Kupčíková, Martina Mervová a Ateliér Studánka. Divadelní představení odehrál dramaťák Saleska a dílny pro děti nabídly spolky Rodinné centrum Pastelka, Tábornická unie a divadlo Líšeň.
V rámci Národopisné slavnosti organizované Národopisným souborem Líšnáci zatančili a zapěli místní folklorní soubory Líšňáček, Stará Líšeň a Líšňáci.
Hudební scéna nabídla prostor zkušeným a známým muzikantům expandujícím z Líšně do celé republiky – Ivu Cicvárkovi a Ivanu Manolovovi, a také poskytla prostor kapelám lokálního významu či začínajícím – skupinám Acha Josefa Machů, Tatlo Quartet a Float.
Tradiční sportovní utkání přineslo nečekanou změnu – poprvé za historii festivalu nebyli představitelé radnice (SK Radnice Líšeň) poraženi členy SK Líšeň, což způsobilo chybu v programu, který předpovídal „tradiční prohru“.
Kromě líšeňských jsme přivítali jako hosty umělce z Brna, Prahy či Jižních Čech – např. Víťu Marčíka, Buchty a loutky nebo kapelu Terne Čhave.
Festival během tří dnů navštívilo přes tisíc místních i přespolních a o jeho atmosféře nejlépe svědčí vaše fotografie i reportáž Stanislava Karafiáta na portálu www.vlisni.cz, kam také můžete posílat své fotky, postřehy či nápady týkající se akce.
Děkujeme všem, kteří se podíleli na líšeňském festivalu, který se uskutečňuje především díky aktivitě místních lidí.
V jaké podobě bude festival pokračovat i v příštích letech, závisí na tom, jak se jej podaří finančně zajistit. Letos festival nebyl hrazen z prostředků města Brna ani kraje (předešlé tři ročníky ano) – magistrát projekt nepodpořil pro nedostatečný objem prostředků určených k podpoře nezávislé kultury, krajský úřad zvolil strategii nepodporovat místní projekty městských částí. Festival byl tedy hrazen z prostředků MČ Brno-Líšeň a rušení některých koncertů a představení letošního ročníku se podařilo odvrátit díky sponzorským darům firem Rekstan a Arch design.
Hlavním pořadatelem festivalu Líšeň sobě je spolek Líšeň sobě, dále se na akci podílejí jednotliví lidé z Líšně a místní organizace, které jsou buď členy Líšeň sobě, nebo s ní spolupracují - divadlo Líšeň, Národopisný soubor Líšňáci a portál vlisni.cz, Rodinné centrum Pastelka, líšeňská farnost, Effeta – denní stacionář, Salesiánské středisko mládeže, Ateliér Studánka, ÚMČ Brno-Líšeň, Kulturní centrum Líšeň, rodina Belcredi a další.
Za Líšeň sobě
Pavla Dombrovská