Podpora rodin s dětmi je v Líšni již dlouhodobá a koncepční. V minulém roce se podařilo připravit návrh rodinné politiky pro naši městskou část, připravuje se její dopracování, nadále se chceme na vytváření podmínek pro spokojený život rodin s dětmi cíleně zaměřovat. Rodina – to však nejsou pouze rodiče s dětmi. Generace prarodičů má v rodině i v obci své nezastupitelné místo, přestože je často opomíjena a její potřeby jsou zužovány pouze na sociální služby pro ty, kteří již pomoc druhých nezbytně potřebují.
Generace seniorů je i u nás v Líšni stále početnější a výraznější skupinou, zaslouží si naši pozornost a podporu. Čím déle totiž bude mít člověk po odchodu z produktivního života možnost trávit čas aktivně, smysluplně, tím později bude potřebovat pomoc ve formě sociálních služeb a bude také přinášet prospěch mladším generacím. S měnícími se rodinami, kdy téměř čtvrtina všech dětí žije v domácnostech s jediným rodičem, význam role prarodičů – i hradních stále stoupá.
V Líšni již řada aktivit pro seniory funguje, výborně pracuje Klub seniorů a další organizace programy určené pro seniory realizují nebo jejich realizaci připravují. Z toho důvodu městská část podpořila pilotní projekt tří organizací – Kulturního centra, Rodinného centra Pastelka a Klubu seniorů, jehož cílem je zlepšení podmínek pro zdravé a aktivní stárnutí v Líšni a usnadnění koordinace a vzájemné spolupráce všech organizací, které se seniorskými mezigeneračním programům věnují. Tento projekt, nazvaný RÉVA, zahrnuje aktivity klubové, tvořivé, vzdělávací i pohybové. Jedním z jeho aspektů bude také posílení spolupráce a komunikace mezi generacemi. Příkladem takové mezigenerační spolupráce je program připravovaný centrem Pastelka –„Náhradní babička a dědeček“, který bude zahájen během měsíce května nebo beseda v Kulturním centru na Kotlance o nebezpečích, která především na starší občany číhají, vedená členem bezpečnostní komise Líšně Mgr. Michalem Simandlem z odboru prevence Městské policie Brno.
15. květen je Mezinárodní den rodin vyhlášený OSN poprvé v roce 1993. Mohl by být příležitostí, aby skutečně vymizela hloupá myšlenka, že senioři mají udělat místo mladší generaci, kterou občas někdo vysloví, a naopak budeme - mladí i staří, děti, rodiče a prarodiče, vytvářet společně Líšeň, ve které se nám všem bude vedle sebe a spolu dobře žít.
EliškaVondráčková,1.místostarostka