Letošní rok byl vyhlášen evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. To by nás mělo vést k upření pozornosti na to, jak senioři žijí a jaké je jejich místo ve společnosti. Díky tomuto impulsu by si široká veřejnost i představitelé státu resp. obce mohli více uvědomit, že lidský život nekončí po šedesátce, a že přínos seniorů pro celou společnost je stále nedoceněný. Různé generace se přece vzájemně doplňují a obohacují. To, že se navzájem potřebují, jim umožňuje vytvářet mnoho dobrého a život mladé i starší generace je díky tomu mnohem pestřejší. Důstojnost života každého seniora a možnost trávit své stáří aktivně a smysluplně bez ohledu na omezení daná věkem a zdravotním stavem, by v moderní společnosti mělo být samozřejmostí. Je tomu tak skutečně? A co senioři k tomu, aby mohli stárnout aktivně, potřebují?
Komise sociální, zdravotní a rodinné politiky se v loňském roce orientovala na mapování dětských hřišť a sportovišť v městské části a navrhla koncepci jejich dalšího rozvoje. V letošním roce v této činnosti pokračuje a navíc se začala zabývat mapováním potřeb seniorů v městské části. Cílem této činnosti by měl být návrh, jakým způsobem může obec napomoci spokojenému životu líšeňských seniorů.
V současné době probíhá setkávání se seniory, kteří jsou aktivní v různých oblastech života v Líšni. Na základě těchto rozhovorů by měla vzniknout anketa, kterou bychom rádi předložili co nejširšímu spektru seniorů v Líšni. Díky takto získaným informacím bychom se mohli cíleně zaměřit na zpracování konkrétních návrhů toho, co by měla obec pro seniory dělat. Bude se jednat o mapování několika oblastí, které jsou pro seniory, případně jejich rodiny důležité. Je to oblast infrastruktury (lavičky, chodníky, přechody, osvětlení, zábradlí….), oblast služeb (sociálních, zdravotních nebo volnočasových), které umožňují seniorům zůstávat aktivní a setkávat se nejen v rámci své generace i v době, kdy zdraví tolik neslouží a oblast informovanosti o všem, co je pro seniory důležité a potřebné a co jim může usnadnit jejich život. Postupně se může ukázat, že pro seniory je důležitá i některá další oblast.
Městská část není schopna vyřešit všechny problémy, se kterými se senioři z Líšně potýkají. Řada z nich přesahuje možnosti městské části a není přes sebevětší snahu představitelů obce řešitelná. Souvisí spíše se situací v celém státě a vyžaduje řešení na celostátní úrovni. Konkrétní znalost toho, co senioři Líšně potřebují a o co naopak nestojí, ale umožní cílené nasměrování finančních prostředků z rozpočtu obce a měla by se projevit v celkovém přístupu k rozvoji obce.
Eliška Vondráčková
Komise sociální, zdravotní a rodinné politiky