Festival ve věznici o minulosti a budoucnosti naší svobody

logo divadlo líšeň20. - 23. září 2017

Bratislavská 68

Spolupořadatelem festivalu je TIC Brno.

VĚZNICE NA CEJLU

Bývalá věznice se nachází v Brně-Zábrdovicích. Jako vězení byla využívána v letech 1784 – 1956. V období protektorátu byla její část vyčleněna pro ženské oddělení gestapa. Po válce zde bylo vykonáno 74 poprav na základě mimořádného lidového soudu. Byli zde uvězněni i političtí vězni, například básník Jan Zahradníček nebo spisovatel Zdeněk Rotrekl. Popraven zde byl úředník Jan Křižan, otec scénáristy Jiřího Křižana. V roce 1956 věznici nahradila nová v Bohunicích, Věznice na Cejlu byla využívána do roku 2006 jako depozitář Moravského zemského archivu.

Na počátku 21. století vznikl záměr vytvořit z chátrajících budov Kreativní centrum Brno.

(podle Wikipedie)

FESTIVAL VE VĚZNICI

Divadlo Líšeň pořádá třetím rokem festival ve věznici na Cejlu, barokním objektu neblaze proslulém v obou totalitách minulého století.  Představí zde program rezonující s historií a odkazem tohoto místa. Cílem festivalu je zviditelnit významné místo paměti, kterým věznice je, a otevřít témata života v totalitě x ve svobodné společnosti i proměn politické kultury v naší zemi. Záměrem je také prostřednictvím festivalu poskytnout prostor pro uvažování o svobodě, o tom, jak ji rozvíjet a jak čelit současným útokům, které ji relativizují a ohrožují.

Divadlo a koncerty

Významným divadelním hostem festivalu bude mezinárodně oceňovaná česká skupina fyzického a alternativního divadla Spitfire Company. InscenaceAntiwords, kterou zde uvede,je ovlivněna dílem Václava Havla, především hrou Audience. Představení bylo uvedeno už na třech kontinentech a sklidilo úspěch např. ve Washingtonu, New Yorku, pekingu, Soulu, Busanu, Milanu, Oslu, Krakově, Florencii, Berlíně, Londýně a Edinburgu. Inscenace získala také řadu nominací a ocenění na našich i zahraničních festivalech.

            Site specific představení Tvůj Jan představí Divadlo Odjinud. Divadelní koláž je inspirovaná osudem a texty básníka Jana Zahradníčka, který byl na Cejlu vězněn. Z repertoáru Divadla Líšeň nabídne festival inscenaci Hygiena krve, jež zpracovává výtvarně originálním jazykem téma holocaustu, současného neonacismu a zamýšlí se nad hodnotou lidského života obecně (Cena za „scénografii, nápadité užití a animaci objektů“ na festivalu Skupova Plzeň)a nejnovější hru inspirovanou buddhistickými texty Spoutaný trávou.

            Mezi hudebními hosty se objeví dvě osobnosti, jejichž životy byly poznamenány komunistickou totalitou - nejoriginálnější česká kytarista a písničkářka Dagmar Voňková, a zpívající evangelický farář Sváťa Krásek se skupinou Svatopluk. Díky spolupráci s Ensemble Opera Diversa, který v prostorách věznice již několikrát koncertoval, bude možné během festivalu navštívit i akci s názvem Hudební inventura 2018. Koncert, na kterém se souborem vystoupí Iva Bittová a Žaneta Vítová, povede dirigentka Gabriela Tardonová.

Besedy

Festival se chce věnovat minulosti i současnosti. V programu tak bude mít místo procházka po brněnských lokalitách spojených s životem v komunistické totalitě, prohlídka věznice a popraviště s výkladem (členové sdružení paměť Luděk Navara a Miroslav Kasáček), ale i beseda s Milanem Uhdem, Tomášem Hradílkem a dalšími o proměně politického stylu od devadesátých let do současnosti a prezentace návrhu rekonstrukce věznice (Kreativní centrum představí architekt David Mikulášek).

Už tradičně pořadatelé myslí na nejmladší generaci, a proto připravují program pro školy, který předchází festivalu. Letos základní a střední školy navštíví v týdnu před festivalem komponovaný program sestávající z představení Hygiena krve a prohlídky věznice s výkladem. Provázet a přednášet budou: archeolog a etnolog Michal Doležel a členové sdružení paměť Luděk Navara a Miroslav Kasáček.

Výstavy

Program doplní čtyři výstavy: soubor fotografií Víta MádraSTOPY, inspirovaných životy ve věznici na Cejlu, dokumenty o zde vězněných osobnostech s názvem Tváře Cejlu, školní pilotní projekt I mezi námi žijí hrdinové a prezentace návrhu Kreativního centra.

DIVADLO LÍŠEŇ 

je nezávislý profesionální divadelní soubor založený v roce 1998 v Brně.  Pro jeho osobitý styl je typická výrazná stylizace vycházející z experimentu s výtvarnem, zvukem, hudbou a pohybem. Část dosavadní produkce divadla Líšeň tvoří loutkové inscenace pro dospělé. Líšeň při své práci využívá staré tradiční divadelní postupy a formy (inspiruje se např. lidovým divadlem, orientálními způsoby jevištní práce) a objevuje nové a neobvyklé možnosti jejich použití.  Jednotlivé inscenace jsou výsledkem dlouhodobé tvůrčí práce a doba jejich vzniku se pohybuje okolo jednoho roku. Uvádějí se pak po celé republice a v cizojazyčných verzích putují po evropských festivalech.

V posledních letech se v tvorbě divadla Líšeň vymezuje intenzivně tematická linie orientovaná na lidská práva a aktuální společenská témata (inscenace realizované ve spolupráci s romskými umělci, inscenace Putin lyžuje, Hygiena krve).  

Činnost divadla Líšeň se v roce 2018 uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna. Festival v káznici se koná za podpory Jihomoravského kraje.

KONTAKT

www.divadlolisen.cz
fb/divadlolisen
Pavla Dombrovská
pavla@divadlolisen.cz
+420 602 734 447

Kateřina Slámová Bartošová
produkce@divadlolisen.cz
+420 728 898 500

Festival ve věznici

 

 

Související články

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat reakci na článek
Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
*
* E-mail nebude zobrazen
*
 
Poslední úprava: 17. 9. 2018. Přečteno: 4039x.
Jméno Libuše Axmannová
E-mail axmannova@brno-lisen.cz
Telefon 544 424 825
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni