Stavba, která nemá v České republice obdoby. Právě taková začíná v těchto dnech v Trnkově ulici v Brně-Líšni. V areálu bývalého Zetoru do 14 měsíců vyroste nový objekt České televize. Její brněnské studio tady najde nové, moderní zázemí a městské části Líšeň a Vinohrady získají prestižního souseda, který do dosud spíše průmyslové lokality přinese kulturní a společenský rozměr. Už v roce 2016 se tak z Líšně začnou živě vysílat například Události v regionech, Týden v regionech, Dobré ráno, Sama doma nebo zpravodajské vstupy na ČT24. Další pořady se tady začnou natáčet, tedy zejména dokumenty, filmy, seriály, pohádky, magazíny, tituly zábavné tvorby a v neposlední řadě cykly pro děti.
Brněnské studio České televize patří k jihomoravské metropoli už více než půl století. Vysílat začalo v červenci 1961 a za posledních pět desetiletí našlo zázemí na několika místech v různých částech města. V posledních letech má technické, administrativní i vysílací zázemí v centru města v budovách v ulicích Běhounská a Jezuitská (studio Typos) a také v Kulkově ulici v Brně-Židenicích.
Už v 60. letech minulého století se vedení televize začalo zabývat myšlenkou výstavby budovy pro televizi projektované. Stávající prostory byly totiž v minulosti přebudovány z bytového domu s tančírnou (Jezuitská) a banky (Běhounská). Plány se však stávají skutečností teprve nyní. Pozemek v Brně-Líšni koupila Česká televize před několika lety, nechala zpracovat projekt a letos v září vybrala ve výběrovém řízení zhotovitele stavby, kterým je sdružení firem IMOS Brno a PSK Jihlava. Ta letos v říjnu převzala staveniště.
Po 14měsíční výstavbě přijde na řadu další náročná etapa, instalace televizní technologie. Ta potrvá zhruba dva měsíce. Poté se do Líšně přestěhují stávající provozy z centra Brna. Nové zázemí tady najde zpravodajství, produkce, dramaturgie a další televizní pracoviště. Součástí objektu budou dvě moderní natáčecí studia s kompletním zázemím. Brněnské studio České televize v současné době vyrábí na 2 000 premiérových hodin vysílání ročně. Je součástí televize veřejné služby a s jeho pořady se setkávají diváci všech jejích programů, tedy ČT1, ČT2, ČT24, ČT Sport, ČT :-D a ČT art.
„Novou stavbu bez nadsázky označujeme za televizní objekt 21. století a pro další působení brněnského studia ji považujeme za naprosto nezbytnou,“ říká jeho ředitel Jan Souček a dodává: “Po více než pěti desetiletích existence televize získá moderní, funkční prostory, projektované pro televizní tvorbu.“ Městské části Líšeň a Vinohrady získají spolehlivého a ohleduplného souseda s dobrým jménem. Nejen, že se k lepšímu změní vzhled stávajícího areálu v Trnkově ulici, ale budoucí adresa České televize přiláká do této části Brna řadu kulturních a společenských aktivit.
Vedení České televize si uvědomuje, že výstavba se bohužel dočasně neobejde bez stavebního ruchu, zvýšené dopravy a hlučnosti. „Dovoluji si lidi z přilehlých městských částí, zejména ty, kteří bydlí a pracují v blízkosti našeho pozemku, požádat o shovívavost a trpělivost. Odměna v podobě nového televizního areálu ale na sebe nenechá dlouho čekat,“slibuje ředitel studia Jan Souček.
Se svými dotazy a připomínkami se mohou lidé obracet na divácké centrum České televize 2 6113 6113. Informace o výstavbě najdou od druhé poloviny listopadu také na webu ČT www.ceskatelevize.cz.
Květoslava Strnadová
manažer marketingu a externí komunikace
ČESKÁ TELEVIZE
Televizní studio Brno