Ve středu 19. září na ZŠ Novolíšeňskou již tradičně zavítali cizinci žijící v Brně. Letos nás svou návštěvou poctily pouze dvě milé dámy z Obce Slovákov. Této akce se účastnily všechny třídy 6. ročníku.
Naši šesťáci se dozvěděli spoustu zajímavostí o Slovensku, slovenském jazyce a jejich kultuře celkově. V úvodu přednášky byli žáci seznámeni s tím, jak se slovenská menšina ocitla v České republice, potažmo v Brně. Důvod je jednoduchý. Protože naše historie je z velké části společná, není se ani čemu divit, že Slováky to do srdce Evropy stále táhne. Nejčastějším důvodem, proč k nám naši východní sousedé přicházejí, je studium. Přece jen je u nás více možností, kam jít studovat vysokou školu. A jak už to tak v životě bývá, spousta z nich zde už zůstane a založí rodinu.
Pro žáky asi nejzajímavější částí přednášky bylo jazykové okénko. Všichni víme, že čeština a slovenština jsou slovanské jazyky, a jsou si proto velmi podobné, dokonce snad nejpodobnější ze všech západoslovanských jazyků. V této části hodiny měli žáci rozšifrovat právě ta slovenská slovíčka, která až tak podobná nejsou, případně jsou stejná jako v češtině, ovšem ve slovenštině mají jiný význam. Dámy dětem také přednesly klasickou slovenskou poezii, jakožto ukázku slovenštiny.
Poslední část hodiny byla věnována historii a geografii Slovenska a také důležitým symbolům a památkám. Žáci se dozvěděli mimo jiné o významných událostech, které Slovensko zažilo a kterým muselo čelit. Hlavně jim dámy představily významné osobnosti slovenských dějin. Také si prohlédly důležité památky, které dokreslují Slovenskou historii.
Tato přednáška byla velmi vydařená, je dobré děti seznámit s menšinami žijícími na našem území. Žákům až překvapivě šlo hádání v jazykovém okénku, spousta dětí znala i těžší neznámější slovenská slova. Už teď se těšíme na další ročník Babylonfestu, jaké menšiny nás poctí svou návštěvou příští rok.
Mgr Jana Mrázková