Líšňáci žijí všude!

Zpátky

V roce 1977, kdy Alena Kennedy (tehdy ještě Švábenská) opouštěla rodnou sta­rou Líšeň, ještě určitě sama netušila, kde její putování za svobodou skončí. Po odchodu z tehdejšího Československa se dostala do Tu­nisu a Egypta. O dva roky později doputovala do kanadského Toronta, aby posléze, po pět tisíc mil dlouhé cestě, dorazila do Vancouveru. Ani tam však nezakotvila natrvalo a poté, co se zde seznámila se svým budoucím manže­lem, přesídlila na kanadský Yukon do malého srubu na Beer creek asi 12 kilometrů od pro­slaveného městečka Dawsonu. Zde bydlí se svým manželem a dvěma syny Mishou a Olinem již pár desítek let. Před několika lety na­psala paní Kennedy svoji první knihu „Zákon Yukonu a jiné povídky“ (již beznadějně roze­braná). V letošním roce vydala v nakladatel­ství Outdooring.cz svoji další knihu s názvem „Trvalé bydliště Klondike aneb Kde medvědi dávají dobrou noc“. Na konci letošních prázd­nin přijela Alena Kennedy s manželem a sy­nem Mishou po delší době na návštěvu Líšně a my jsme měli možnost si s ní popovídat o ži­votě na Yukonu.

Paní Kennedy, co vás vedlo v roce 1977 k od­chodu z republiky?
Rozhodně to nebyly finanční důvody, touha po penězích. Měla jsem zde rodiče, byl zde vel­ký dům. Tehdy jsem se věnovala trempinku (z té doby mi zůstala přezdívka Mývala) a důvodem mojí emigrace byla především nemožnost cesto­vat a velká touha po svobodě.

Když jste se usadila na Yukonu, nepostrádala jste něco z vymožeností civilizace?
Rozhodně ne. Byla jsem vším naprosto unešená, přírodou, volností. Nechtěla jsem na tom vůbec nic mě­nit. Žili jsem bez elektřiny, plynu, tekoucí vody. Teprve až bylo Mishovi asi pět let jsme zavedli elektřinu a pár dalších věcí.

Kdy jste se rozhodla knihu na­psat?
V podstatě byla psána na objed­návku. Nakladatel už četl moji před­chozí knihu, takže jsem byla oslove­na, jestli bych něco dalšího o Yukonu nenapsala. Psát jsem začala zhruba před rokem a v tuto chvíli chystám další pokračování. To by mohlo být příští rok hotové.

V knize popisujete, dnes už možná úsměvnou historku z vašich začátků na Yukonu:
„Dones mně pušky,“ požádal Kennedy na můj dotaz, s čím můžu pomáhat. Měla jsem zrovna v ruce krátkou dvanáctku brokovnici (pum­pu) s pistolovou pažbou, nabitou breneky proti medvědům, když Ken­nedy vzhlédl z lodě: „Je zajištěná?“ Pokrčila jsem rameny: „Jak to mám vědět?“ Vzdychl, asi nad mou měst­skou neschopností a zeptal se: „Je tam vidět nahoře takovej červenej puntík ? “
„Jo, je.“
„No, tak ho zastrč dopředu, aby nebyl vidět! “
Poctivě jsem se snažila vyplnit jeho instmkci a posunout mrňavý čudlík s červenou tečkou a ani jsem si nevšimla, že se hlaveň zvedla a míří Kennedymu na břicho...

...Vůbec jsem si nastalou situaci neuvědo­movala. Ani to, že neumím řídit loď nebo nastar­tovat motor a v případě podobné nehody bychom neměli šanci ani jeden - byla jsem naprosto klid­ná. Ovšem, že bych s tou puškou stála nad ním a ještě vyhrožovala: „Jestli si mě nevezmeš, tak střelím,“ jak později Kennedy s oblibou dával k dobru, tak to prosím není žádná pravda! (str. 30-31)

U vašeho srubu není ničím neobvyklým set­kání s medvědem...
Místo, kde žijeme se jmenuje Beer creek (Medvědí potok) a kolem něj prochází medvědi na jaře a na pozim přes údolí Klondiku. Med­vědů žije na Klondiku asi 70 000, je jich více než obyvatel.

Nejzajímavější je, že k napadení nedochá­zí tolik v divočině, jako v národních parcích, kde jsou medvědi zvyklí na člověka a nebojí se ho. Medvědi jsou naprosto nevyzpytatelní. Říká se, že do žen a do melounů člověk nevidí, ale s medvědy to není o nic lepší. Jednou přišel medvěd na kemp našeho kamaráda Boba... ...Tenhle medvěd mu ukradl hrnec s obědem. Boba to tak rozčililo, že běžel za ním a kopal ho do zadku, až medvěd hrnec pustil a zbaběle utekl. Dopadlo to dobře, ale spoléhejte na to... (str. 131)

Kromě jiného jste se také podílela na určení hrobu Jana Eskymo Welzla...
Na začátku pátrání jsme zjistili, že v jeho údajném hrobě je pochován někdo jiný a nalezli jsme záznam, že je uložen na obecním hřbitově. Tam, bohužel, byly před několika lety zničeny všechny kříže a neexistoval ani plán hrobů a ne­dalo se tam nic najít. Přesné místo už se asi nikdy nezjistí. Náhrobek jsme tedy dali pod krásný strom mezi lidi, kteří zemřeli v témže roce.

Váš manžel se živí komerčním lovem lososů...
Má na lov lososů na prodej lincenci, kterých je povolováno jen 25. Nové už se nevydávají. Ji­nak si může každý pro svoji potřebu nalovit ryb kolik potřebuje. Ryby chytá do sítí a v době největšího tahu je potřeba je kontrolovat a odvážet úlovek i 24 hodin denně. Vozí je do restaurací a kempů. Losos je i krmivem pro naše psy. Je po­třeba počítat zhruba s jednou rybou na den pro psa. Takže ta spotřeba je poměrně velká.
V současné době divocí lososi bohužel vy­mírají. Stát se snaží zachránit alespoň částečně jejich stále slábnoucí populaci, takže lovit jsme poslední asi dva roky nemohli vůbec. Byl zaká­zán komerční i sportovní rybolov. Jediní, kdo měli povolení lovit, byli Indiáni. Snad tohle omezení pomůže lososům se vzpamatovat. Bude to prý ale trvat nejméně osm let.

Co vaši synové, chtějí žít na Yukonu s vámi?
Oba jsou už dospělí. Misha pracuje na po­čítačích a je spokojený všude, kde se může při­pojit na internet. Olinovi jsme zařídili srub vedle nás. Přes zimu pracuje na naftových polích a v létě je s námi. Na Yukonu je rád a myslím si, že zde bude žít dále.

Co vám život na Yukonu dal?
Dal mi obrovskou pohodu a klid.

Co se vám vybaví, když si vzpome­nete na Líšeň?
V
podstatě moje nej větší bolest, a to, že jsem už neviděla svoji mamin­ku. Moje maminka je pro mě pořád ta­dy. Když jsem se sem konečně mohla znovu podívat, byla už po smrti. Je to pro mne bolest navždycky. Jinak jsem měla raději starou Líšeň, jak vypadala dříve. Do „Křížové zmole“ jsme cho­dili jezdit na saních. Drogerie v Líšni zůstala jako stálice, ta tam pořád je. Mám prostě radost, když vidím něco, co si pamatuji ze svého mládí a co zůstalo nezměněno.

A vaše životní krédo?
My jsme asi oba s manželem ste­jní. Nemáme příliš rádi nějaké změny a dáváme spíše přednost tomu starému před nějakými novinkami: „Všechny změny jsou jenom k horšímu“.

Děkujeme za rozhovor.

(Citace a foto z knihy Aleny Kennedy: Trvalé bydliště Klondike aneb Kde medvědi dávají dobrou noc, vydané nakladatelstvím Outdooring.cz v roce 2012, k dostání na uvedené adrese, případně v knihkupectvích.)

J. Prodělal

yukon

Paní Alena Kennedy-Švábenská a její budoucí manžel těsně
po jejím příjezdu do Dawsonu

Související články

Líšeňské Velikonoce 14. 3. 2019 LN-Ostatní nebo nevytištěné
Zahájení provozu moderně vybavené zubní laboratoře 13. 3. 2019 LN-Ostatní nebo nevytištěné
Brno je podnikání zaslíbené 13. 3. 2019 LN-Ostatní nebo nevytištěné
Navrhujte a podporujte, Dáme na vás! 18. 2. 2019 LN-Ostatní nebo nevytištěné
Ostravské zálohy uctili památku svého patrona 23. 1. 2019 LN-Ostatní nebo nevytištěné
Probační a mediační služba pomáhá obětem trestných činů 21. 1. 2019 LN-Ostatní nebo nevytištěné
Pastelka - Setkání seniorů ve staré Líšni 22. 10. 2018 LN-Ostatní nebo nevytištěné
Asistenti zlepšují život ve vyloučených oblastech - Pracuj pro Brno 17. 10. 2018 LN-Ostatní nebo nevytištěné
1 2 3 4 6 11 16 21

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 18. 10. 2012.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: