V dnešní době, kdy dochází k určitému splývání kultur národů, je osvěžující změnou, když si obyvatelé určitého místa zachovávají svůj ráz, zvyky, tance atp. Pokud se něco podobného děje v rámci města se statisíci obyvateli, je zachovávání identity dané lokality o to záslužnější. Stejné je to i s řečí. Hodně míst si udržuje svůj specifický jazyk alespoň v bajkách, pohádkách a lidovém vyprávění. Jeden z těch brněnských se stal skutečně světově známým. Tímto nářečím však „nehovoří“ jen tak někdo, ale světové osobnosti. Může za to Leoš Janáček, rodák z Hukvald, který od 11 let působil v Brně. Právě on ve své opeře Příhody lišky Bystroušky použil nářečí - líšeňské - No tož, tu pár kroků leží zajíc! Ha natažené! Chcel sem ho vzít, hale ešče že mi cosi řeklo: „Neber, Harašto, mohl bys bét v ostudě!“ zpívá Harašta v příběhu o lišce na otázku Revírníka - a nepytlačíš Harašto?
Málokdo si uvědomí, že díky Janáčkovi vědí v zahraničí o Brnu a také o Bystroušce. Mnozí skuteční velikáni se kvůli Janáčkovi učí nebo naučili česky. Takovou moc má skladatel dodnes. V květnu v brněnském Národním divadle, v Janáčkově opeře, hostovala světová pěvkyně Janice Baird, kterou znají i diváci z Metropolitní opery v New Yorku. Během svého pobytu přiznala, že právě díky Janáčkovi se chce naučit česky. A tak Líšeňáci mohou být hrdí, že se jejich nářečím zpívá na významných podiích světa. Liška Bystrouška je jedno z nejznámějších zvířat na světě (má i filmovou podobu).
Právě na Janáčkovo dílo, jež ve světě vyprodává nejprestižnější divadla a sály, se zaměřuje Národní divadlo Brno. Společně s dalšími brněnskými kulturními institucemi pořádá Mezinárodní festival Janáček Brno (MZJB). Letos v listopadu se uskuteční jeho 3. ročník.
V roce 2008 (1. ročník) nastudoval s Janáčkovou operou Příhody lišky Bystroušky režisér James Conway. Jeho inscenace znají diváci v New Yorku, v Paříži, v Torontu (to jen velice zkratkovitě z jeho životopisu). Hudebně „Lišku Bystroušku“ nastudoval dirigent Tomáš Hanus.
Muzikolog John Tyrell z Cardif University (VB) o Janáčkovi řekl: Janáček měl schopnost vystavět dialogy dokonale kopírující přirozenost lidské mluvy. A pro nás, kteří nemluvíme česky, je velmi důležité mít možnost přijet do Brna a slyšet jeho hudbu v jeho vlastní zemi.“
Národní divadlo Brno uvádí zmíněnou inscenaci opery Příhody lišky Bystroušky v Janáčkově divadle 7. a 18. 9. Malý dárek pro vás - diváci, kteří mají bydliště v Brně-Líšni, budou mít na obě představení 25% slevu.
Bc. Milan Nerud