Většina z nás se setká během života se situací, kdy je nutné postarat se o člena rodiny. Nemoc či úraz způsobí, že člověk potřebuje pomoc nejbližších. Pokud taková situace trvá déle, dlouhé měsíce či roky, potřebuje i pečovatel pomoc, podporu, také on potřebuje péči svého okolí.
Svět pečujících je zvláštní. Nežijí někde vyloučení v ústavu či nemocnici. Žiji vedle nás, jsou to naši sousedé, spolupracovníci. Jistě i vy znáte v okolí někoho, kdo se stará o nemocnou maminku, manžela po úraze nebo o dítě se zdravotním postižením. Možná vás napadne: „To ji (jeho) obdivuju, já bych to nedokázal(a).“
Ano, pečování o blízkého člověka je náročné. Fyzicky, psychicky, finančně…
Pečující se potýkají s celou řadou problémů. Asi největším je malá zastupitelnost pečujícího. Není výjimkou domácí péče v režimu 12/7/24, tedy 12 měsíců, sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Ano, nepřetržitá péče, domácího pečovatele nemá kdo vystřídat.
Na druhou stranu, i pečující a jejich rodiny žijí životy podobné těm ostatním. Také pečující mají své lidské potřeby, zájmy, sny… Také oni zažívají běžné radosti i starosti.
O mnohem vyprávějí fotografie ze dvou ročníků fotosoutěže „Dobré světlo pečujícím – my žijeme“.
Věta, že fotografie dokáže povědět celý příběh, zde opravdu není klišé…
Výstava fotografií o životě pečujících bude instalována v lednu 2018 v Malé galerii v budově líšeňské radnice. Ano, výstava na stejné téma tu byla už v říjnu předchozího roku. Tentokrát půjde o nové fotografie už ze III. ročníku unikátní fotografické soutěže Dobré světlo pečujícím – my žijeme.
PhDr. Lukáš Karnet
za organizátory fotofoutěže
Dobré světlo pečujícím – my žijeme