Český úřad zeměměřický a katastrální chystá ve spolupráci se stavebními úřady revize

Český úřad zeměměřický a katastrální a Ministerstvo pro místní rozvoj, sekce stavebního práva, vydávají ve vzájemné dohodě tyto pokyny pro spolupráci katastrálních úřadů, stavebních úřadů a úřadů územního plánování při revizi katastru nemovitostí:

Katastr nemovitostí je podle § 1 odst. 2 zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon), zdrojem informací, které slouží vedle ochrany práv k nemovitostem pro účely daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění, k ochraně životního prostředí, k ochraně nerostného bohatství, k ochraně zájmů státní památkové péče a v neposlední řadě i pro rozvoj bydlení, k oceňování nemovitostí.

Z uvedených důvodů je nezbytné, aby údaje katastru nemovitostí co nejvíce odpovídaly skutečnému stavu v terénu, a proto je vlastníkům a jiným oprávněným uložena povinnost ohlásit katastrálnímu úřadu změny údajů katastru nemovitostí týkající se jejich nemovitostí. S ohledem na možné nedodržení této povinnosti ze strany vlastníka nebo jiného oprávněného katastrální úřad v souladu s ustanovením § 35 katastrálního zákona reviduje za součinnosti obcí, popřípadě též orgánů veřejné moci (zejména stavebních úřadů) a za účasti přizvaných vlastníků a jiných oprávněných, obsah katastru nemovitostí se skutečným stavem v terénu (dále jen „revize“).

Povinnými předměty revize jsou podle uvedeného ustanovení hranice pozemků, obvody budova vodních děl, druh pozemku, způsob využití pozemku, typ stavby a způsob využití stavby, pokud katastrální úřad při přípravě revize zjistí, že je třeba prověřit rozdíly mezi evidovanými údaji a skutečným stavem. Zapojení příslušného stavebního úřadu a úřadu územního plánování může zásadním způsobem pozitivně ovlivnit výsledek revize, který může i stavebnímu úřadu napomoci ke zjištění některých přestupků a správních deliktů, kterých se fyzické a právnické osoby dopustily na úseku stavebního řádu. Výsledkem revize je protokol o revizi a jeho přílohy, ve kterých jsou popsány jednotlivé nesoulady.

Odkaz na Společný pokyn:

http://www.cuzk.cz/Predpisy/Resortni-predpisy-a-opatreni/CUZK-Pokyny/Pokyn-c-j-CUZK-3095-2017-22/170309522-pokyn-k-revizim-MMR.aspx

Ing. arch. Markéta Hoskovcová, Ph.D.

vedoucí stavebního odboru MČ Brno-Líšeň

 

 

 

Související články

Seznam reakcí na článek

Nikdo dosud nevložil žádný příspěvek. Buďte první.

Přidat reakci na článek
Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
*
* E-mail nebude zobrazen
*
 
Poslední úprava: 9. 6. 2017. Přečteno: 761x.
Jméno Libuše Axmannová
E-mail axmannova@brno-lisen.cz
Telefon 544 424 825
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni
červenec
Po Út St Čt So Ne
1
2345678
910111213 1415
1617 1819202122
23242526272829
3031
2018