Zimní údržba chodníků v Líšni

Zpátky
Zimní údržba chodníků v Líšni

Sněhová každoročně nadílka zaměstnává pracovníky údržby. Zimní údržbu chodníků pro Městskou část Líšeň, konkrétně pro okrsky 1 a 3, má na starosti společnost SUEZ CZ. Firma působí po celé ČR a věnuje se ekologickému nakládání s odpady. Klade důraz na technologie, jednou z největších investic je závod na recyklaci plastů v Němčicích nad Hanou. Firma jako člen České asociace oběhového hospodářství dlouhodobě podporuje využití odpadů a omezování skládkování. A právě díky pokročilým technologiím může odpady využívat a přispívat k recyklaci. Jednou z mnoha služeb, které poskytuje firma městům a obcím, jsou služby údržby komunikací a zeleně. Na detaily zimní údržby v Líšni jsme se ptali Milana Paláska, správce provozu letní a zimní údržby. 

Kdy v Líšni začíná a kdy končí zimní údržba chodníků?
Zimní údržba chodníků pro Městskou část Líšeň se provádí v období od 1. listopadu do 31. března, a to podle předem daných smluvních podmínek. Pro zajištění schůdnosti komunikací je v zimním období držena tzv. trvalá pohotovost. Ta má za úkol reagovat na danou povětrnostní situaci s cílem zmírnit projevy zimy.

Jsou všechny komunikace udržovány se stejnou důležitostí? 
Údržba je realizována s ohledem na důležitost komunikací, ty jsou rozděleny do třech kategorií dle důležitosti. V první kategorii jsou například komunikace u mateřských a základních škol a v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy.

Jakou používáte techniku? 
V plánu zimní údržby je jasně stanoveno, jaký typ techniky se používá v daných lokalitách městské části. Je to z důvodu maximální efektivity.  Na chodníky s volnou průchodností používáme nejmodernější multifunkční stroje HAKO Citymaster, které používáme na plužení a posyp. Jeden stroj má obslužný výkon až 22 km/hod.  Další stroj ve flotile je značky LADOG s obslužným výkonem až 35 km/hod. Naopak na chodníky s omezenou průchodností, které jsou úzké nebo jsou na nich nejrůznější překážky jako třeba sloupy veřejného osvětlení nebo dopravní značky, používáme motorové kartáče VARI či HONDA. Používáme ale i ruční nářadí či sypače.

Jakým způsobem ošetřujete kluzké povrchy?
Sníh odstraňujeme plužením či zametáním motorovými kartáči. Pokud tato technika neudrží stálou schůdnost chodníků, nasazujeme posyp solí nebo inertními materiály, což je písek nebo kamenná drť, případně jejich směsí v různých poměrech. Pro ošetření ledové krusty používáme hrubozrnnou sůl, která plní účel narušení ledu a jeho rozpouštění, a pro okamžitou schůdnost nahrazuje inertní posyp. Cílem posypu solí je zamezit tvorbě ledové vrstvy na svrchní vrstvě chodníků. Z chemického hlediska používáme stejnou sůl, kterou konzumujeme v potravinách – tedy chlorid sodný (NaCl). Inertní posyp nezabrání tvorbě ledu, ale v některých případech sníží kluzkost povrchu. Inertní posyp se také používá při venkovních teplotách pod -9 °C, kdy posypová sůl ztrácí svoji účinnost.

Nikdy neprovádíme preventivní solení.

V případě nutnosti se mohou obrátit občané přímo na pana Milana Pavláska na tel: 724 804 870.

Související články

Výsledky architektonické soutěže o návrh náměstí Karla IV. 6. 5. 2021 Náměstí Karla IV. II. místostarosta Životní prostředí
Revize katastru nemovitostí. 4. 5. 2021 Život v Líšni
top Představení výsledků architektonické soutěže pro rekonstrukci nám. Karla IV. 30. 4. 2021 II. místostarosta Životní prostředí Náměstí Karla IV.
top PROGRAM PODPORY OKRASNÝCH ZÁHONŮ V BRNĚ-LÍŠNI 2021 7. 4. 2021 II. místostarosta Životní prostředí
Okna Kotlanky ožila fotografiemi 30. 3. 2021 Kultura Život v Líšni
Spustili jsme pro vás modernizovaný web radnice 26. 3. 2021 Život v Líšni Líšeňské noviny
top Letní provoz mateřských škol a příměstských táborů v Líšni 26. 3. 2021 Školství Život v Líšni Děti a rodina
1 2 3 4 8 11 14
Poslední úprava: 12. 2. 2021.
Kontakt: Tomáš Hložánek,

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: