Vánoční trhy léta Páně 2012 a fotogalerie

Zpátky
Vánoční trhy léta Páně 2012 a fotogalerie

O třetím adventním víkendu opět ožilo jindy neutěšené prostranství nad podzemní zastávkou při ulici Jírova.

Stalo se místem set­kání - co více si přát ve svátečním čase plném očekávání! U každého stánku jsem věnoval pozornost nejen nabízenému zboží, ale znovu a znovu prožíval radost ze setkání se známými a přáteli; ze sváteční atmosféry bylo zřejmé, že stejně to vnímali i ostatní návštěvníci letoš­ních vánočních trhů. A přece jen byly tváře ně­kterých hostů navíc naplněny laskavou hrdostí - byly to tváře rodičů a prarodičů dětí, které v rámci vystoupení líšeňských škol předvádě­ly své umění v kulturním programu. Nejen oni, ale i my ostatní jsme si uvědomili, že prá­vě děti jsou pokračovateli ve veškerém našem životním snažení. Sváteční atmosféru umocni­ly tóny koled v podání Cimbálové muziky Líšňáci, která si v novém roce 2013 připomene, že svým oddaným posluchačům vyhrává již úctyhodných třicet let.

Ptáte se, co se nakupovalo nejvíce? Vez­mu to bez ladu skladu, jak mi vše zůstalo v pa­měti: sýry mnoha tvarů, uzeniny rozličných chutí i vůní, koření, medovina, punč i svařené víno, káva, čaj, kremrole neboli trubičky (V Líšni se říkalo putrftáke či trdelníke a kdysi jedny z nejlahodnějších pekla paní Lakotová na konci ulice Klajdovské!), různé druhy olejů, velká cedule hlásala prodej žádaného českého česneku (Ve které moravské zahradě se asi uro­dil?), slané i sladké pečivo, čerstvé smažené bramborové lupínky, ovoce pečené v punči, svícny z dílny uměleckého kováře, výrobky ze pštrosí farmy i řezníků z Hodonína, kteří svojí nabídkou připravovanou v kotlích přímo na mís­tě připomněli atmosféru venkovských zabijaček.

Poděkování patří všem organizátorům toho­to svátečního víkendu. Protože Vánoce i období tříkrálové - novoroční je časem méně či více poetických tužeb, dovolím si tedy neskromně vyslovit tři významem naprosto nesouvislá přání pro příští rok. Přál bych si, aby si návštěvníci Vá­nočních trhů 2013 mohli koupit Líšeňský betlem z dílny malířky Jany Moštkové. Přál bych si, aby pozvánka na Vánoční trhy 2013 už neobsahovala jazykově krkolomné označení místa konání (uli­ce Jírova - nad podzemní částí tramvajové za­stávky). Kdyby tento prostor dostal příhodné pojmenování - byť neoficiální, bylo by dobře, neboť - jak vidno - stále častěji je místem milé­ho setkávání. Navrhuji „U radnice“ (to je prav­da nezpochybnitelná v době přítomné) či „U bílého křížku“ (který zhruba v těch místech stával před výstavbou sídliště; pa­mětníci vědí, že právě kolem něj museli pro­jít do „Mogronta“ či na „Písky" nebo na „Kvíčalov“). A kdoví, třeba právě Vás napad­ne nějaké mnohem výstižnější pojmeno­vání prázdné betono­vé plochy, jež je ve dnech všedních pouhou křižovatkou všech cestujících tramvají číslo 8 a která ožívá jen několikrát do roka. Do třetice přeji nám všem, aby nás provázelo zdraví a požehnání ve všem našem namáhání po celý nový rok 2013... 

Josef Trávníček 

Jaká byla atmosféra na vánočních trzích dokládá fotogalerie:

 

Fotogalerie

Související články

Farmářské trhy 11.12.2021 - seznam prodejců dnes, 8. 12. 2021 Farmářské trhy Aktuality
Farmářské trhy v roce 2021 18. 2. 2021 Farmářské trhy
Farmářské trhy v Líšni - informace pro farmáře a prodejce 17. 2. 2021 Farmářské trhy
Farmářské trhy 15.8.2020 - seznam prodejců 12. 8. 2020 Farmářské trhy
Zrušení akce - farmářské trhy do odvolání 11. 3. 2020 Bezpečnost Farmářské trhy
Farmářské trhy v roce 2014 - pár fotografií z jejich konání 23. 1. 2015 Farmářské trhy
Farmářské trhy v roce 2013 - fotogalerie 20. 1. 2014 Farmářské trhy
Jarní farmářské trhy v Brně-Líšni 2012 - hodnocení a fotogalerie 19. 6. 2012 Farmářské trhy
1 2
Poslední úprava: 27. 12. 2012.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: