Projekt "Rokle", Revitalizace monokulturní zeleně, Realizace hřiště
Ke stažení
- Rokle_studie (pdf, 17,04 MB)
- Dendrologicka_studie (pdf, 34,31 MB)
- Rokle_hřiště (pdf, 16,6 MB)

Městská část Brno-Líšeň, starosta Mgr. Břetislav Štefan a občané Líšně
Dne 25. 2. 2014 v 17:00 hodin se konala ve velkém sále radnice veřejná diskuze na téma projekt "Rokle", Revitalizace monokulturní zeleně a Realizace hřiště.
Projekt je zaměřen na revitalizaci monokulturní zeleně na svazích při ulicích Konrádova, Michalova , Bartákova, Ševelova, Koutného, Hubrova a Hájkova.
Tento projekt, podpořen již několika odbornými posudky, zaměřen na ozdravení zeleně sebou nese několik problémů. Prvním je skutečnost, že je třeba, dle názorů odborníků, zdravotně prořezat a vykácet poměrně velké množství stromů a následně vysadit nové druhy, které přispějí k druhové pestrosti. Výsadba se týká především listnatých stromů. Dosazeno má být kompletně keřové patro, které v lokalitě neexistuje. Dalším krokem jsou protlerózní úpravy a vybudování mlatových a asfaltových cest, které by lokalitu zpřístupnily. Tato dílčí část je projektanty naceněna předběžně na 17 mil. Kč a ze zdrojů EU se podařilo získat necelých 8 mil. Kč, tedy podíl spoluúčasti EU bude pod 50%. Cena se může v soutěži až o jednu třetinu snížit, ale procentuální poměr zůstane zachován. Administrace projektu pokračuje, avšak rozhodli jsme se, že projednáme s občany dotčené lokality projekt výsadby zeleně, abychom jim projekt nejen řádně představili, ale především zjistili, zda s nim souhlasí, či nikoliv.
Břetislav Štefan, starosta
1. Záznam z přímého přenosu veřejné diskuze
2. O projektu "Rokle" se starostou
( Videozáznamy poskytl portál vlisni.cz)
Seznam reakcí na článek
Nové bytové části na polích u Slatiny přivede další obyvatelé tak snad se tu nebudeme mačkat. V roce 2016 jaké jsou plány s rekonstrukcí Rokle? Líšeň je můj domov a zajímá mě budoucnost i pro mé děti. Děkuji Lucie
Projekt Rokle pokračuje přípravou cest (Hlavně ne se sklonem, který navrhl pan architekt Damec. Z těch jsem opravdu dost zklamaný a nešťastný), dále rozvržení ploch zeleně a oddechových míst. Bude posílena funkce zeleně a propojení území od Havany k ul. Konrádova. Postupně se připravujeme a doufáme, že budou vypsány podpůrné dotace z úrovně státu a EU, abychom mohli projekt realizovat. Bohužel Líšeň má pouze jedno procento rozpočtu města Brna. Finance jsou tedy zásadní. Projekt pana architekta Kováře po odevzdání zveřejníme. Bude k diskuzi a náhledu zveřejněn na internetu za cirka měsíc.
Ještě jednou děkuji a přeji hezký den.
děkuji Vám za názor. Velmi si vážím Vaší reakce. Mnoho lidí nesdílí Váš názor a myslím, že nejvíce je to vidět na návštěvnosti této lokality. Někomu možná nevadí neudržované lokality, kde lze narazit na vše - od skládky počínaje, přes nepořádek až po stanový tábor méně úspěšných spoluobčanů. Bohužel jsem jiného názoru a zeleň v srdci sídliště má vyšší hodnotu pro mnoho obyvatel sídliště. Rád bych, aby nebyla Líšeň pouze noclehárnou, ale domovem, kde se dá aktivně odpočívat, či se krátce projít.
Vaše názory o druhové pestrosti určitě nelze pominout. Nicméně vedoucí Ústavu zahradní a krajinářské architektury profesor Ing. Jiří Damec a jeho odborný tým mají jiné stanovisko. Pro jistotu jsem před zahájením kácení nechal zpracovat dendrologické posudky, které dospěly a vyhodnotily nezbytnost probírky stromů. Nejsem oborník v této oblasti, proto dám na rady odborníků.
Možná pro někoho pošetilé – pro mne je však nezbytné konzultovat problémy s lidmi, kteří jsou profesionály v dané oblasti.
Jistě, že věci jdou dělat mnoha různým způsoby a jsem rád, že zdůrazňujete svou pravicovost, neboť Vás zajisté potěší fakt, že projekt vznikl v letech 2006 – 2010, kdy starostou byl člověk z ODS. Myslím, že pokud máte pocit, že je třeba žalob a soudu, pak prosím konejte – je to Vaše právo a pokud byl spáchán zločin, tak i zákonná povinnost. Orgány v trestním řízení se Vaším podnětem musejí ze zákona zabývat, stejně tak i kdybyste napsal, že jste volič levicový.
O tom, že Evropská unie krachuje, nemám povědomí. Ano, z novin a zpráv vím, že Řecko je na pokraji bankrotu, ale o EU nevím.
Nevím , zda jsou zastupiteli voli, už 12 let, tedy 3 volební období za sebou, pokud chtějí, aby v Líšni vznikl park, kde si můžete odpočinout, jít na hřiště s dítětem, nebo zaběhat, či zaposilovat.
Jak si často povzdechla Babička Boženy Němcové: „ Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem.“
Děkuji Vám za Váš jadrný příspěvek a přeji hezký den
co se týče bazénu, neviděl jsem žádnou dokumentaci, či projekt, který by do Rokle umísťoval bazén. V 80. letech se počítalo s výstavbou stadionu, ale bazén jsem nikde neviděl. Dobrovolnická anketa, které jsem se v roce 2006 účastnil, zjistila, že přes 70% občanů si přeje v Rokli park. Osobně se domnívám, že lokalita Rokle má zůstat klidovou, tedy, že by se neměla zavádět doprava do této lokality. Bazén by určitě nárůst dopravy znamenal. Navíc je dopravní napojení velmi složité a obyvatelé ulice Michalova by to jistě neuvítali. Uvnitř sídliště se netvoří les, ale park se zázemím.
Pravidelnou údržbou se zabýváme a potřeba pravidelných ozdravných prořezů je jistě správná a na místě. V současné době připravujeme inventarizaci zeleně v celé Líšni, abychom nejenom věděli, kde jaký strom, či keř roste, ale i jakou potřebuje údržbu. Tento projekt nám umožní systémově řešit ozdravné zásahy, prořezy, výsadby, či nezbytné a nepopulární kácení nemocných stromů. Cílem je dlouhodobý výhled a udržitelnost stále zelené Líšně.
Také si myslím, že Líšeň je domovem nás všech. Veřejná prostranství jsou důležitá a myslím, že je třeba si vzít i dobré příklady z vyspělejších zemí nebo sídlišť. Pokud máte příklady dobré praxe z obdobných sídlišť, tak se s nimi rád seznámím. V současné době se postupně koncepčně řeší a budou řešit lokality Havany, Nám. Karla IV., Kotlanky a Rokle.
Děkuji Vám za podněty a přeji pěkný den Břetislav Štefan
Jméno |
---|