Kdo je připraven, nebývá zaskočen

Zpátky
Kdo je připraven, nebývá zaskočen

Přepadení - slovo, ze kterého až mrazí. Pro napadené osoby jde zpravidla o natolik traumatizující zkušenost, že na dlouhou dobu poznamená jejich psychiku. Středem zájmu pachatelů této trestné činnosti se stávají nejen úředníci v bankách a prodavači v obchodech, ale někdy také lidé na ulicích. A jak potvrzují i strážníci, Brno v tomto ohledu bohužel není žádnou výjimkou. 
Oběťmi majetkové či násilné kriminality se často stávají ženy, senioři a hendikepovaní lidé, kteří patří mezi nejohroženější skupiny obyvatelstva. Příkladem může být případ, který nedávno zaznamenala Městská policie Brno. Mladá žena se v sobotu večer po setmění vydala ven s patnáctitisícovou hotovostí ve své kabelce. Šla úplně sama a cestu si naplánovala přes opuštěný park.
Je třeba zdůraznit, že na vině nikdy není oběť, byť oloupení či jinak zneužití lidé často i pod tlakem okolí podléhají sebeobviňování. Na druhou stranu, spoléhat se pouze na to, že »mně se to přece stát nemůže«, není příliš šťastné. Určitě je vhodné mít alespoň základní povědomí o tom, jak se zachovat. Zkuste se teď zamyslet a sami sebe se zeptat, co byste v takové situaci dělali vy. Jak byste reagovali? Čeho byste si všímali?
V souvislosti s obrannou strategií odborníci nejčastěji doporučují, aby napadená osoba útočníka zaskočila nebo šokovala. Tím může odrazit jeho útok nebo přinejmenším získat čas na rozmyšlenou co dělat dál a kdy přivolat pomoc. Nepřipravenost a ryzí improvizace napadeného výrazně nahrává pachateli. Říká se, že kdo je připraven, není zaskočen. A tady to platí do puntíku. Zmírnit negativní následky případného útoku lze třeba některým z technických prostředků osobní ochrany, jakými jsou například obranný sprej, paralyzér či intenzivní světelný zdroj. Začne-li se napadený efektivně bránit a dá jasně najevo, že není pasivní obětí, útočníka tím překvapí. Hodně agresorů totiž preferuje snadné cíle, a tak raději své snažení vzdá. Ze statistik vyplývá, že lidé, kteří vystupují sebevědomě, jsou mnohem méně přepadáni.
Počítejte vždy raději s tou nejhorší variantou - s nevšímavostí kolemjdoucích. Bohužel jsou v řadě případů rádi, že jich se to netýká. A někdy možná ani reálně nevěří, že by napadenému dokázali účinně pomoci. Rada pro přihlížející je jasná: snažte se alespoň co nejdřív přivolat hlídku městské nebo státní policie. Policii při dalším šetření pomůže co nejpřesnější popis útočníka. Všimněte si proto hlavně pohlaví, rasy, věku, výšky, váhy, účesu, oblečení a případně směru, kterým utíkal. Velmi tím usnadníte pátrání.
Ze všeho nejlepší však je udělat maximum pro to, abyste se do této zátěžové situace nedostali. Proto dbejte především těchto klíčových doporučení: nechoďte po setmění sami přes neosvětlená místa, tmavé průchody nebo opuštěné ulice, pokud nutně nemusíte. Buďte zdravě nedůvěřiví vůči cizím lidem a sledujte, co se kolem vás děje. Máte-li podezření, že jste pronásledováni, zkuste se dostat do blízkosti jiných (i neznámých) osob. Pokud to není možné, aspoň předstírejte, že telefonujete.
V případě jakékoliv mimořádné události se obraťte na tísňovou linku městské (156) nebo státní policie (158). 

Mgr. Pavel Šoba,
strážník Preventivně informačního oddělení
Statutární město Brno Městská policie Brno

Související články

Varování MPSV před podvodnými SMS a falešnými doménami 10. 11. 2023 Bezpečnost
UPOZORNĚNÍ VLASTNÍKŮM ČI UŽIVATELŮM NEMOVITOSTÍ (POZEMKŮ) NA POTŘEBU OŘEZU, PŘÍP. ODSTRANĚNÍ DŘEVIN 7. 11. 2023 Životní prostředí Ochrana přírody Bezpečnost Život v Líšni
TY TO ZVLÁDNEŠ 1. 11. 2023 Zdravotnictví Bezpečnost
Představení nového webu Bezpečnější Brno 26. 5. 2023 Bezpečnost
Zásady pro provádění odstraňování a ořezů dřevin 14. 11. 2022 Bezpečnost Život v Líšni
Virtuální svět 8. 6. 2022 Bezpečnost
Přechod pro chodce ulice Šimáčkova 20. 5. 2022 Bezpečnost Doprava
Kryty v městské části Brno-Líšeň a ve městě Brně 2. 3. 2022 Bezpečnost
1 2 3
Poslední úprava: 20. 2. 2015.
Kontakt:

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění: