Ochotnický divadelní spolek Marvánek

Vážení čtenáři Líšeňských novin,

ochotnický divadelní spolek Marvánek úspěšně pokračuje v nastudování komedie na motivy líšeňské pověsti o tom, jak císař Napoleon I. Bonaparte přenocoval v Líšni na Kandii. Každotýdenní drilové, avšak pohodové zkoušky, přinášejí ovoce ve formě jistoty, hlasitosti projevu či jevištního pohybu. Ten z vás, který někdy stál na jevišti a svým osobním projevem se prezentoval před publikem, určitě nám dá za pravdu, že slyšet svůj hlas a dělat si legraci ze sebe sama, to chce hodně odvahy.

Jevištní pohyb je jedním ze základních pilířů hereckého projevu. Druhá, neméně důležitá forma divadelního projevu, je řeč samotná. Scénárista má k dispozici celou škálu jazykových prostředků jazyka spisovného i všech dialektů, argotů, má právo na novotvary i dokonce na prvky jazyka cizího. Tak daleko náš divadelní spolek v sepisování scénáře nešel. Nicméně vykutálený francouzský maršál, který je Napoleonův pobočník, ve svém mluveném projevu za rodilým Francouzem moc nepokulhává a dává do hry nádech slunné Francie.

My pracujeme s formou jazyka, zvanou „hovorová čeština“, a protože převážně všichni pocházíme z Jižní Moravy a většina z nás se narodila v Líšni, ve hře se hojně objevují prvky místního nářečí – líšeňštiny. A to byl pro nás tvrdý oříšek, který nám pomohly rozlousknout nejstarší a nejzkušenější členky divadla, které mají nářečí v krvi. Naučit se správnou výslovnost, intonaci, vyslovovat správné koncovky slov a některá původní líšeňská slova byla pro nejmladší generaci našeho divadla tvrdým oříškem.

Marvánek se nerozvíjí jen po stránce divadelní tvorby, ale snaží se prezentovat i na venek. Zřídili jsme si veřejné Facebookové stránky Marvánek a díky tomuto profilu můžete sledovat na stránkách naše příspěvky a případně přidávat vaše komentáře.

Navázali jsme vzájemné vztahy se sdružením Foto-Líšeň. Při příležitosti výstavy fotografií dne 1.5.2017 na Kotlance předvedeme krátký úryvek z připravované hry. Recipročně paní Jana Stross, z Foto – Líšeň, nafotila krásné fotografie z našich zkoušek, které si můžete prohlédnout na www.facebook.com/Divadlo-Marvánek.

Prvním naším neplánovaným vystoupením bude uvedení pohádky s názvem Jak šel líšeňský sedlák Haštala k vodníkům pro poklad. Byli jsme osloveni Kulturním centrem Líšeň, abychom svým vystoupením podpořili dne 15.4.2017 Líšeňské Velikonoce. Divadelní zpracování vodnického pohádkového příběhu je motivováno Velkým pátkem. Podle lidové víry je to den nadpřirozených sil dobrých i zlých, den, kdy hory vydávaly své poklady. Vzali jsme si za své, že naše divadelní tvorba bude ovlivněna Líšní. Líšňák Haštal je skrblík a lakomec, jeho žena Klotylda nezapře svojí výřečností pravou Líšenku. Její šetrné sestry Fridolína a Augustína jakbysmet. Spravedliví vodníci Šupinka a Kuňka Žbluňka udělají jejich nenasytnému počínání konec.  Jako v každé pohádce dobro a spravedlnost zvítězí nad zlobou a lakotou.

Vážení Líšňáci, rádi vás přivítáme na našich prvních představeních a budeme doufat, že se vám alespoň trošku postaráme o zpříjemnění všedních dnů

Líšeňský ochotnický divadelní spolek Marvánek

Divadlo Marvánek

 

 

Související články

Poslední úprava: 6. 2. 2017. Přečteno: 2789x.
Jméno Libuše Axmannová
E-mail axmannova@brno-lisen.cz
Telefon 544 424 825
*
*
*
* Ochrana proti robotům
 
Akce v Líšni
duben
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
910 11 12 13 1415
1617 18 19 20 21 22
23 24 25 26 272829
30
2018