Brno začíná s tříděním bioodpadu přímo u domu, ve městě v červnu přibylo přes 150 hnědých popelnic

Zpátky

Městská společnost SAKO spolu se statutárním městem Brnem spouští pilotní projekt na třídění bioodpadu přímo v domech a v předzahrádkách. Jeho cílem je omezit podíl využitelného biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu. Biologický odpad je svážen na městskou kompostárnu, kde je zpracován na kompost, který je následně vracen zpět do půdy.

Třídění a následné kompostování biologicky rozložitelného odpadu, ať už doma na vlastních zahrádkách, nebo do hnědých popelnic má smysl právě v hospodaření a koloběhu organické půdní hmoty, která má zásadní dopad na úrodnost půdy a její schopnost udržet vláhu.

K ověření zájmu o třídění bioodpadu byla vybrána oblast Stránice a okolí. „Lidé měli možnost do poloviny dubna směřovat na úřad městské části Brno-střed žádost o přistavení popelnice, ve které uvedli, jak velkou nádobu potřebují a kam má být přistavena. Celkem požádalo o hnědou nádobu 162 domů, z toho 109 chtělo popelnici o objemu 240l a 53 zájemců o objemu 120l,“ přibližuje Jasna Flamiková, místostarostka městské části Brno-střed. 

Rozvoz hnědých nádob proběhl od pondělí 19. 6. do pátku 23. 6. 2017. Celkem tak bylo rozmístěno více než 150 hnědých popelnic. Zájemcům o třídění odpadu byl předem rozeslán harmonogram rozvozu spolu s kontakty na dispečink a mistra svozu. Při distribuci hnědých odpadových nádob zároveň lidé dostali do schránek leták s informací, co do nich mohou odkládat a co do nich naopak nepatří.

Průběžně budeme vyhodnocovat zaplněnost černých popelnic na směsný odpad v lokalitě. Očekáváme, že se potvrdí zkušenost z jiných měst, že díky pohodlnějšímu třídění papíru, plastu a bioodpadu, se sníží množství zbytkového odpadu natolik, že bude možné dojít k úpravě frekvence jeho svozu a tím k výraznému snížení nákladů města. Pokud se na základě dat prokáže tento trend, budeme hnědé nádoby distribuovat i do dalších částí města,“ uvedl Martin Ander, náměstek primátora pro životní prostředí.

V současnosti mají Brňané možnost třídit biologicky rozložitelný odpad na všech 37 sběrných střediscích. Nad rámec systému sběru odpadu město nabízí občanům pořízení kompostéru k vlastní nemovitosti za poloviční pořizovací cenu v rámci projektu Miniwaste. Této možnosti dosud využilo více než 1000 občanů.

Popelnice

Související články

top Blokové čištění v Líšni 2024 13. 3. 2024 Životní prostředí Doprava
top Jak městská část přistoupila k ochraně našich zelených obrů: Za oponou zpracování znaleckých posudků na stromy, které si zaslouží naši pozornost (zveřejnění znaleckých posudků) 4. 3. 2024 I. místostarosta Život v Líšni Životní prostředí
top Průzkum ptactva v Brně-Líšni v hnízdní sezóně 2023 28. 2. 2024 Životní prostředí Starosta
top Umístění kontejnerů na bioodpad 2024 19. 2. 2024 Život v Líšni Životní prostředí Odpady
top Pálící dny - nepalte kompostujte (dotované kompostéry) 7. 2. 2024 Životní prostředí
Zeleň nás v Líšní provází na každém kroku. 8. 1. 2024 Život v Líšni Životní prostředí I. místostarosta
UPOZORNĚNÍ VLASTNÍKŮM ČI UŽIVATELŮM NEMOVITOSTÍ (POZEMKŮ) NA POTŘEBU OŘEZU, PŘÍP. ODSTRANĚNÍ DŘEVIN 7. 11. 2023 Bezpečnost Život v Líšni Životní prostředí Ochrana přírody
Umístění kontejnerů na bioodpad 2023 2. 11. 2023 Život v Líšni Životní prostředí Odpady
1 2 3 4 6 8 10

Seznam reakcí na článek

Napsal(a) Eva Malířová30. 10. 2017 16:21:27
To je skvělé, že to SAKO testuje. Kdy bude možné třídění bioodpadu i v jiných městských částech? Konkrétně v Líšni :-)



Zde prosím uveďte Vaše kontaktní údaje a text reakce na článek. Děkujeme.
Poslední úprava: 3. 7. 2017.
Kontakt: Libuše Axmannová, , tel.: 544424825

Zašlete nám dotaz k této stránce nebo informace pro její doplnění:
Položky označené* jsou povinné.
Více o zpracování osobních údajů